Styczeń w Chorwacji był niezwykle udany. Największą popularnością cieszyło się jedno miasto

Wraz z początkiem roku miłośnicy podróżowania zaczynali odbywać pierwsze podróże. Odczuła to m.in. Chorwacja, którą w styczniu odwiedziło 229 tys. turystów. Chociaż od wielu lat jest to jeden z chętniej odwiedzanych przez nas kierunków, to jednak goście z innych krajów przodowali w liczbie rezerwacji.

Chorwacki Urząd Statystyczny opublikował dane, które podsumowują początek roku pod względem turystycznym. Jak się okazuje, Chorwaci mieli powody do zadowolenia - liczby prezentują się zdecydowanie korzystniej w porównaniu do ubiegłego roku. 

Zobacz wideo Morawiecki krytykuje przyjęcie euro przez Chorwację i przekonuje, że to nie jest opcja dla Polski

Tak wyglądał styczeń w Chorwacji

Jak donosi serwis schengenvisainfo.com, w styczniu Chorwacja odnotowała przyjazd 229 tys. turystów i 602 tys. rezerwacji miejsc noclegowych. Jest to wzrost odpowiednio o 32,4 i 19,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. 

Największą część podróżnych stanowili zagraniczni goście. Na styczniowy urlop zdecydowało się aż 114 tys. turystów z innych krajów, którzy zarezerwowali 253 tys. noclegów. Pozwoliło to Chorwatom na osiągnięcie jeszcze lepszego wyniku. Rezerwacji było o 34,1 proc. więcej, z kolei odwiedzających aż o 55,9 proc. więcej niż w zeszłym roku. Z jakich państw najczęściej przybywali? 

Chorwacja przyjęła euro i dołączyła do strefy Schengen. Duże zmiany w Chorwacji. Nie wszyscy są zadowoleni: "Będziemy płakać"

Te narodowości najchętniej wypoczywały w Chorwacji

Czy Polacy wciąż tak chętnie jeżdżą do Chorwacji? Z pewnością nie tak tłumnie, jak turyści z innych krajów. Okazuje się, że najwięcej - 51 tys. noclegów zostało zarezerwowanych przez Słoweńców, co daje 14,5 proc. ogólnej liczby rezerwacji. Drugie miejsce przypadło Niemcom (10,4 proc.), a podium zamknęli Austriacy (10,2 proc.). Na wypoczynek w Chorwacji często decydowali się również Włosi (9,6 proc.) oraz Bośniacy (7 proc.).

Split Ponad 700 zł kary. Turystyczny kraj patrzy na ubranie

Zagrzeb podbił serca turystów

Największą popularnością cieszył się Zagrzeb. W styczniu 2023 roku  odnotowano tam łącznie 128 tys. rezerwacji (21,2 proc. wszystkich noclegów). Nic w tym dziwnego - stolica kraju niewątpliwie zachwyca. Miasto leży w malowniczym otoczeniu, na północnym brzegu Sawy, u podnóża Medvednicy. Na podróżnych czekają tu ciekawe zabytki, zróżnicowane architektonicznie budynki i oczywiście pyszna chorwacka kuchnia. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: