Czy w Tatrach pojawiły się już krokusy? Czytelnicy nie mogą się doczekać. Pytamy Tatrzański Park Narodowy

Kwitnące krokusy na Polanie Chochołowskiej to widok, na który co roku czekają tysiące tatromaniaków. "Czy pojawiły się już w Tatrach?" - pytają nas czytelnicy. Postanowiliśmy to sprawdzić i zadzwoniliśmy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czy już w najbliższych dniach możemy planować wyprawę, aby podziwiać fioletowe dywany z kwiatów?

Bociany już wróciły do gniazd, a jak z krokusami? Czy kwiaty uważane za zwiastuny prawdziwej wiosny i jeden z tatrzańskich symboli już wychylają łodygi do słońca? – Pojedyncze, na masowe kwitnienie musimy jeszcze poczekać – mówi w rozmowie z Podróże Gazeta.pl Paulina Kołodziejska, kierowniczka Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Na pytanie, kiedy możemy się ich spodziewać, przedstawicielka TPN odpowiada: – Trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy nastąpi szczyt kwitnienia. Spodziewamy się, że będzie to przełom marca i kwietnia, ale pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna i jeśli np. spadnie śnieg, może wstrzymać kwitnienie. Będziemy na bieżąco informować, jak wygląda sytuacja na polanach.

Rachunki przygniatają hotelarzy Hotelarze toną w długach. "Wszyscy zarabiają, a my pracujemy jak niewolnicy"

Będą ich miliony 

Nie dziwi nas, że wielu z was nie może się doczekać tego momentu, gdy fioletowe kwiaty pokryją całe hale, łąki i pastwiska. Trudno przejść obojętnie wobec niezwykłych krokusowych dywanów. Dla entuzjastów liczb napiszemy tylko, że na Polanie Chochołowskiej, na której populacja tej rośliny jest najbogatsza, w latach 2005–2010 zakwitło ok. 14 milionów kwitnących osobników. W tym samym czasie ich ogólna liczba na polanie (uwzględniająca kwiaty płonne, czyli bez słupków i pręcików) wahała się w granicach od 36 do 52 milionów!

Krokusy kwitną też w innych miejscach. –  Oprócz Polany Chochołowskiej duże ich skupiska można podziwiać w wielu innych miejscach w Tatrach i na Podhalu. Są to m.in. Dolina Kościeliska, Kalatówki, Polana Kopieniec, Droga pod Reglami, Zakopane – Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów, Dzianisz – przypomina Paulina Kołodziejska z TPN-u.

Michalina Sójka 90-letnia krawcowa z Gdańska codziennie jeździ do pracy. "Szycie to moje życie"

Ciekawi jesteście, ile jest krokusów w całych Tatrach? – Na szczęście tyle, że nikt nie zdoła ich dokładnie zliczyć. Obecne, dość szczegółowe badania prowadzone tylko w ostatnim 15-leciu pozwalają oszacować ogólną liczbę osobników tego gatunku na obszarze TPN na przynajmniej 120–130 milionów! - dodaje przedstawicielka Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Prawdziwe oblężenie

Od kilku lat to jednak Polana Chochołowska przeżywa turystyczne oblężenie podczas kwitnienia tych kwiatów. – Bywa, że w każdy weekendowy dzień wchodzi tam 30 tys. turystów – informuje Kołodziejska.  

Dlatego też park, wspólnie z Gminą Kościelisko, od kilku lat organizuje akcję pod nazwą "Hokus Krokus", która promuje pozytywne zachowania i przypomina, że to kwiat chroniony. Gdy "tulipanki" rozkwitną na halach i łąkach, a w ślad za nimi przybędą tysiące turystów, w Dolinie Chochołowskiej pojawią się również wolontariusze, którzy będą pilnować krokusów. To oczywiście nie wszystkie zadania, które będą czekać na ochotników. 

Chcecie spróbować swoich sił w nowej roli? Już w drugiej połowie marca ruszy rekrutacja na pierwsze w tym roku, wiosenne zadania. "Uczestnicząc w akcji możesz mieć swój wkład w ochronę przyrody Tatr, rozwijać przyrodnicze zainteresowania, zdobyć doświadczenie, które przyda się na studiach czy w pracy, aktywnie spędzać czas w górach i poznać ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach. W wolontariacie można brać udział indywidualnie (także rodzinnie) lub grupowo - jako firma, stowarzyszenie czy też drużyna harcerska" - zachęca do uczestnictwa TPN.

W ubiegłym roku w programie wzięło udział 313 wolontariuszy, w tym 28 z zagranicy. Ochotnicy przepracowali aż 13 tys. godzin.

A może wam uda się zrobić zdjęcia pierwszych krokusów kwitnących w Tatrach? Wysyłajcie nam swoje zdjęcia na skrzynkę pocztową podroze@agora.pl.

Więcej o: