To tu kręcono kultową "Mamma Mię". Rajska wyspa bez tłumów i komercji

Na początku grecka wyspa Skopelos może budzić pewne wątpliwości; w końcu w 2008 roku kręcono tu kultowy film "Mamma Mia", który powinien rozsławić to miejsce i zamienić je w kolejne centrum komercji, oblegane przez tłumy turystów. Nic takiego się jednak nie wydarzyło.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wieczorami można wyraźnie poczuć niosący się po okolicy aromat pieczonej fety, marynowanych oliwek i ośmiornic z grilla. Zmysłów nie zakłóca bowiem gwar i wrzaski, co najwyżej rytmiczne dźwięki greckiej muzyki i śpiewy mieszkańców. Tak właśnie brzmi melodia wyspy Skopelos, która - jak na razie - nie została jeszcze skażona komercją. Może się to wydawać dziwne, zwłaszcza że właśnie tutaj kręcono kultowy musical "Mamma Mia" z Meryl Streep, Pierce’em Brosnanem i piosenkami Abby w rolach głównych. 

Oaza spokoju

Romantyczny musical przez niektórych kinomanów został już okrzyknięty kultowym. Niezwykła aura, która się nad nim roztacza, to nie tylko zasługa wyjątkowej muzyki, dopracowanego scenariusza, ale również - a może przede wszystkim - rajskiej scenerii. W wyspie Skopelos zamknięta jest bowiem barwna i wyrazista esencja Grecji, mimo niewielkich rozmiarów. Jej powierzchnia to zaledwie 96,3 km kw. Zamieszkuje ją około 5 tys. osób. Od lat uznawana była za oazę spokoju - aż do 2008 roku. 

Przerwana cisza

Spokojem niewielkiej wyspy zachwiał przyjazd ekipy filmowej w 2008 roku. Kilkanaście gwiazd i ponad dwieście osób, pracujących nad filmem "Mamma Mia", zdecydowało się tam zamieszkać. Meryl Streep poruszała się po okolicy z dwoma ochroniarzami. Pozostali wtopili się w tło. - Colin Firth chętnie biesiadował w tawernach, Brosnan sprawił radość przypadkowemu plażowiczowi, zostawiając na piasku klapki. Dzisiaj buty mają w jednej z miejscowych agencji turystycznych rodzaj małej kapliczki - podaje "Onet". 

Rajski zakątek

Jedną z najbardziej charakterystycznych lokacji jest niewielki, urokliwy kościółek wzniesiony na 100-metrowej skale, znany jako Agios Ioannis - kapliczka św. Jana. - Zanim na wyspę przybyła ekipa filmowa, zakochane pary stawały przed tamtejszym ołtarzem średnio raz na 11 lat. Po premierze filmu częstotliwość ślubów znacząco wzrosła - podaje "National Geographic".

Wiele osób obawiało się wówczas, że wyspa zamieni się w świątynię komercji, obleganą przez tłumy turystów. Nic takiego się jednak nie wydarzyło - choć może to i lepiej. Dzięki temu w Skopelos nadal króluje atmosfera sielanki i bajkowej krainy. Podróżnych zachwyca w niej również bogactwo natury; malownicze wybrzeże, gaje oliwne, wzgórza i skąpane w zieleni lasy sosnowe. Wyspa szczyci się również rekordową liczbą obiektów sakralnych. W samej Horze jest ich ponad 120, a łącznie około 350.

OFERTY AVANTI24.PL: Świat mody oszalał na punkcie tych wiosennych kurtek! Są lekkie, dobrze chronią przed wiatrem, a pikowanie sprzyja sylwetce

Źródła: National Geographic, Onet, "Travelbay"

Więcej o: