Jak zginęła Anna Jantar? Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. W chwili śmierci trzymała w dłoni jedną rzecz

Jak zginęła Anna Jantar? Wszystko zdarzyło się dokładnie 43 lat temu, kiedy wraz z 86 innymi osobami znajdowała się na pokładzie samolotu lecącego z Nowego Jorku do Warszawy. Piosenkarka nie dotarła do domu, a cała Polska wstrzymała oddech.

Anna Jantar była jedną z najpopularniejszych piosenkarek lat 70. XX wieku i prawdziwą ikoną muzyki pop polskiej estrady. Zasłynęła z takich utworów jak "Tyle słońca w całym mieście", "Nic nie może wiecznie trwać" czy "Najtrudniejszy pierwszy krok". Gwiazda była także mamą artystki - Natalii Kukulskiej. Jak zginęła Anna Jantar? 

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Anna Jantar - śmierć

Anna Jantar występowała nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pojawiła się m.in. na scenie w Austrii, Finlandii, Irlandii, Kanadzie czy w Szwecji. Pod koniec 1979 roku wyruszyła w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych, gdzie można było usłyszeć ją z zespołem Perfect w Chicago i New Jersey. Kiedy koncerty dobiegły końca, 14 marca 1980 roku piosenkarka wsiadła na pokład samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik" z Nowego Jorku do Warszawy. 

Jak zginęła Anna Jantar?

W samolocie, którym znajdowała się Anna Jantar, śmierć poniosło też 86 innych osób. Zginęli wszyscy, w tym 10 członków załogi. Piloci zgłaszali problemy z wysunięciem podwozia i wielokrotnie podchodzili do lądowania. Ostatecznie maszyna rozbiła się około godziny 11:15 w pobliżu lotniska Okęcie. Zgodnie z relacją lekarza medycyny sądowej podczas tragedii piosenkarka miała trzymać w dłoni różaniec. 

Wiadomość o katastrofie wstrząsnęła całym krajem, a miasto Warszawa ogłosiło na dwa dni żałobę w stolicy. Pogrzeb Anny Jantar odbył się 25 marca w kościele św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wzięło w nim udział około 40 tys. osób, w tym znane osobistości jak Daniel Olbrychski, który przemawiał podczas ceremonii. Gwiazda spoczęła na cmentarzu Wawrzyszewskim.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: