Niebezpieczny wypadek na Śnieżce. Turystka spadła z wysokości 400 metrów. Weszła na zamknięty szlak

Choć w niektórych regionach kraju zrobiło się nieco cieplej, w górach wciąż panują trudne warunki. W miniony weekend turystka z Czech uległa groźnemu wypadkowi w trakcie wspinaczki na Śnieżkę. Jak się okazało, na szczyt podążała zamkniętym szlakiem.

W niedzielę 12 marca ratownicy GOPR w Karkonoszach otrzymali zgłoszenie. Czeska turystka spadła z wysokości 400 metrów podczas wędrówki Drogą Jubileuszową, szlakiem, który na czas zimowych warunków jest zamykany w trosce o bezpieczeństwo miłośników górskich wycieczek. Niestety, kobieta zignorowała ostrzeżenia, a w trakcie zdobywania szczytu poślizgnęła się i stoczyła zboczami w rejonie Rynny Śmierci.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Pomagały ekipy ratunkowe z Czech i Polski

Wypadek był bardzo groźny. Turystka doznała wiele urazów wewnętrznych, a jej stan zagrażał życiu. Na miejsce wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz czeski odpowiednik lotniczej ekipy ratunkowej. Gdy ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia, natychmiast zabezpieczyli poszkodowaną. Całą sytuację opisano na profilu GOPR Karkonosze na Facebooku.

Po zabezpieczeniu poszkodowanej zostało przygotowane miejsce do ewakuacji przez przyziemienie wcześniej zadysponowanego śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przy takim wsparciu w postaci śmigłowca akcja została przeprowadzona sprawnie i szybko. Ze względu na zadysponowanie przez czeska stronę śmigłowca z Leteckiej Zahrannej Sluzby poszkodowana po przetransportowaniu w bezpiecznie miejsce została przekazana czeskim ratownikom.

Obecnie brak kolejnych informacji dotyczących stanu zdrowia turystki. Nie brakuje jednak komentarzy pełnych podziwu i wdzięczności dla pracy ratowników.

Wielkie ukłony dla GOPR. Dobra robota Panowie!!!

- pisze jeden z internautów.

Jesteście najlepsi i niezastąpieni.
Nieustannie podziwiam i ogromnie szanuje Waszą ciężką pracę. Wracajcie zawsze cali i zdrowi!

- dodaje użytkowniczka Facebooka.

Akurat byłem w tym czasie, akcja bardzo sprawna, zresztą jak wszystkie. Brawo dla Was GOPR Karkonosze

- pisze dumnie jeden z obserwatorów profilu.

Trudne warunki w polskich górach. Ratownicy ostrzegają

W Karkonoszach wprowadzono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ze względu na opady śniegu i oblodzone szlaki, niektóre odcinki tras mogą wymagać torowania. Nie są to okoliczności sprzyjające bezpiecznym wędrówkom, dlatego ratownicy GOPR apelują o rozwagę, odpowiednie przygotowanie oraz, w niektórych przypadkach, rezygnację z górskich wycieczek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: