Jak podróżują Polacy? Eksperci przeprowadzili badanie i nie mają wątpliwości. Wyznaczamy nowy trend

Przeprowadzona przez portal Kiwi.com ankieta, pokazała podróżnicze preferencje Polaków. Nie da się ukryć, że w jednej kwestii jesteśmy prekursorami i wyznaczamy nowy trend. W rankingu pokonaliśmy m.in. mieszkańców Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnich latach podróżowanie zyskało ogromną popularność. Coraz chętniej i liczniej odwiedzamy odległe zakątki, eksplorujemy sąsiednie kraje i planujemy wakacyjne urlopy. Jak się jednak okazuje, Polacy mają skłonności i preferencje, w których znacznie wyprzedzamy inne narodowości. Ranking zdradza nowy trend i ciekawy sposób na podróż

Polacy wyznaczają nowy trend w podróżowaniu

Kiwi.com i agencja badawcza Stem/Mark przeprowadziły badanie, które pokazuje, jak rozwija się w Polsce nowy trend podróżowania oraz zdradza preferencje rodaków, względem planowania wyjazdów. Zbadano także turystyczne zwyczaje użytkowników. W badaniu wzięli udział obywatele Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Wnioski są zaskakujące, szczególnie w jednej kategorii. Jak się okazuje, Polacy chętnie planują samotne wyjazdy. W tym wariancie znacznie wyprzedzamy inne narodowości. Aż 38 procent respondentów preferuje taką formę podróżowania, w tym ponad 44 procent mężczyzn i 31 procent kobiet. W Czechach to jedynie 27,6 procent, w Słowacji i Węgrzech 26 procent, z kolei Rumunii - 14,5 procent. 49,6 procent ankietowanych wskazało, że cenią sobie niezależność i wolność wyboru. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Podróżnicze preferencje Polaków. Wyjazd solo nie taki zły

Wiele osób uważa, że samotna podróż nie jest dla każdego. Znaczna większość preferuje wyjazd z partnerem, w grupie przyjaciół lub z rodziną. W tej kategorii nie ma podziału wiekowego - na podróż solo decydują się zarówno młode osoby, jak i seniorzy. Ankieta pozwoliła także ustalić przyczynę wyboru, najczęściej jest to: 

  • niezależność i wolność wyboru,
  • okazja do poznawania nowych ludzi,
  • nowe wrażenia, dzięki łatwiejszemu przeniknięciu do lokalnej społeczności.

Tego typu trend jest oznaką indywidualizmu i niezależności, a także sporej pewności. Inne rozumowanie może wskazywać na zamiłowanie do samotnych chwil, w których spędzamy czas z wewnętrznym "ja", tym samym rozwijamy wiele umiejętności, cech i pracujemy nad sobą. 

Warto wspomnieć także o zaskakującym zjawisku o dźwięcznej nazwie Solomoon (lub inaczej unimoon). To nic innego jak samotna podróż poślubna, która w social mediach cieszy się coraz większy zainteresowaniem. Młoda para ze względu na chęć zachowania indywidualności, wówczas decyduje się na wyruszenie w samotny miesiąc miodowy.

Wspólny miesiąc miodowy jest ważny dla nawiązania silnego związku. Jednak niektórym osobom pomysł tak wczesnego rozstania się z partnerem może wydawać się sprzeczny z intuicją

- podaje Eliška Reznícek Dockalová - dyrektor ds. doświadczenia klienta w Kiwi.com.

Więcej o: