Ile pieniędzy wziąć na wakacje? To pytanie już nigdy nie będzie zaprzątać wam głowy

Wakacje 2023 zbliżają się wielkimi krokami, a wielu Polaków rozpoczęło już planowanie letnich wycieczek. Jednak kiedy udało nam się już wyszukać atrakcyjne bilety lotnicze i zarezerwować idealny hotel, wtedy w naszych głowach często pojawia się inne pytanie. Ile pieniędzy wziąć na wyjazd?

Kwota, którą najlepiej zabrać ze sobą, często stanowi najbardziej problematyczną część przygotowywania podróży. W końcu trudno przewidzieć, czy wystarczy nam na wszystkie wydatki. Warto podejść do tego na spokojnie, wziąć pod uwagę kilka kwestii i rozplanować budżet. Z pomocą przychodzi nam blog CAsfera.pl, który przygotował krótki poradnik. 

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Ile pieniędzy zabrać na wakacje? Sprawdź ceny

Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób planujemy spędzić wakacje. Jeśli organizujemy wszystko samodzielnie, trzeba liczyć się z wyższą kwotą "kieszonkowego". Aby obliczyć szacunkową sumę, warto wcześniej zorientować się w sieci, jak wyglądają ceny na miejscu, do którego jedziemy. 

Jeżeli czekają was wakacje w Polsce, wiadomo, że nad Bałtykiem będzie nieco drożej niż w mniej znanych miejscowościach. Dodatkowo ceny żywności w krajach skandynawskich czy Szwajcarii będą nawet dwa razy wyższe niż u nas. Nieco taniej prezentują się Włochy i Hiszpania, z kolei na podobnym poziomie jak Polska znajdują się Czechy i Słowacja. Niezwykle atrakcyjnie cenowo będzie w odległych krajach jak Meksyk, Wietnam lub Egipt, jednak wówczas znacznie wzrasta koszt biletów lotniczych. 

Oprawcy napadają kobiety w pokojach hotelowych (zdjęcie poglądowe) Przerażające doniesienia z hoteli. Kobiety nie czują się bezpiecznie

Wakacyjny budżet - co wziąć pod uwagę?  

Kolejną kwestią, którą warto uwzględnić w wakacyjnym budżecie, jest transport. Pomyślcie, w jaki sposób będziecie poruszać się na miejscu - być może opłaci się wykupienie czasowego biletu na komunikację miejską. Jedziecie autem? Wliczcie w koszta benzynę. 

Oszuści czyhają na Booking.com. Booking.com z piekła rodem. Polski turysta padł ofiarą oszustów

Kiedy już zorientowaliście się w sprawie cen w restauracjach i sklepach, pomyślcie, ile przyda wam się na wyżywienie. Czy śniadanie jest wliczone w cenę hotelowego pobytu? A może planujecie gotować sami? Nie zapomnijcie wliczyć przyjemności, takich jak drinki czy lody na mieście. 

Dodatkowo uwzględnijcie:

  • bilety wstępu do atrakcji turystycznych, 
  • ceny rozrywek (np. nurkowanie, wypożyczenie rowerów),
  • dodatkowe udogodnienia w hotelu (np. spa),
  • opłaty parkingowych lub za toaletę,
  • podatek turystyczny,
  • pamiątki.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: