Skandynawskie przedszkola szokują polskich rodziców. Dzieci są wywożone do lasów! "Wracają do domu wyczerpane"

Leśne przedszkola to skandynawski wynalazek, dzięki któremu dzieci nie tylko uczą się miłości do natury, ale także są w ciągłym ruchu. Maluchy dowiadują się wielu ciekawych rzeczy i śpią pod chmurką bez względu na pogodę. Rodzice są zachwyceni, a dzieci wracają do domów wyczerpane zabawą na świeżym powietrzu. W Polsce ta metoda może szokować.
Zobacz wideo Pytamy przedszkolaków, czego nauczyli ich dziadkowie. "Szyć" "Jeździć traktorem"

Leśne przedszkola to duński wynalazek - rodzice mogą wysłać malucha do klasycznej placówki lub wybrać alternatywę na łonie natury. Po dzieci przyjeżdża autobus, w którym czekają opiekunki. Na czym polega ta nietypowa edukacja?

Skandynawskie przedszkola. Dzieci bawią się w lesie

Maluchy, które uczęszczają do leśnego przedszkola, biorą udział w różnych ciekawych zajęciach. Rodzice zaznaczają, że taki pomysł odciąga pociechy od wszechobecnej technologii, wzbogaca kreatywność i zaradność. 

Jak informują duńskie media, z oferty mogą skorzystać dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Pomysł skierowany jest głównie do mieszkańców dużych miast. Dzieciaki, które zazwyczaj zamknięte są w aglomeracjach, udają się do leśnego przedszkola i zyskują większe zdolności motoryczne oraz cieszą się poprawą zdrowia, co potwierdzono licznymi badaniami.

 

Co, jeśli pada deszcz? Jest zimno? Duńczycy się tym nie martwią. Charakterystyczną cechą przedszkoli leśnych jest zabawa na świeżym powietrzu i to niezależnie od pogody. Wszystko w myśl duńskiej mantry:

Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, są tylko złe ubrania.
 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Leśne przedszkola. Brudne i szczęśliwe dzieci

Celem leśnego przedszkola jest przede wszystkim nauczenie dzieci szacunku do zwierząt i przyrody. Dzięki zabawom i różnym kreatywnym zajęciom pociechy zdobywają pewność siebie i niezależność. Podczas zajęć podopieczni uczą się np. następujących rzeczy:

  • sadzenia drzew,
  • strugania patyczków,
  • budowania tipi z gałęzi,
  • rozpoznawania śladów zwierząt,
  • liczenia za pomocą kamieni.

Oprócz tego w wielu leśnych przedszkolach dostępne są małe domki, w których dzieci mogą odpocząć i udać się na drzemkę.

Nie, one nie drzemią, ponieważ dzień jest zbyt cenny, by nie bawić się na zewnątrz. Ale mogą, jeśli chcą. To one decydują

- mówi kierowniczka jednego z takich miejsc w rozmowie z portalem scarymommy.com.

 
Dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę. Wracają do domu wyczerpane, ale szczęśliwe

- mówi Claire Jones, nauczycielka w szkole leśnej Malvern College w rozmowie z BBC.

 
Więcej o: