W trakcie wakacji 2020 rozpoczęto program wsparcia o nazwie Polski Bon Turystyczny. Celem był ratunek dla branży turystycznej oraz Polaków, którzy w związku z pandemią borykali się z trudną sytuacją finansową. Na jedno dziecko przysługiwał jednorazowy bon w wysokości 500 złotych, z kolei na dziecko z niepełnosprawnością bon wynosił 1000 złotych. W tym roku mija termin na wykorzystanie zapomogi.
Początkowo bony turystyczne miały być aktywne do marca 2022 roku, następnie ważność bonów przedłużono do września, a finalnie termin ważności mija wraz z końcem marca bieżącego roku. Nie oznacza to jednak, że trzeba wyjechać jeszcze tej wiosny, a bon nie przyda się w wakacje. Należy go jednak aktywować przed 31 marca i dokonać przedpłaty (np. wpłacając zaliczkę) za planowany wyjazd przed upływem wskazanej daty. Należy pamiętać, że bonu nie można wymienić na gotówkę lub inne środki płatnicze.
W ten sposób możemy jeszcze w marcu opłacić część kosztów np. obozu sportowego czy harcerskiego lub zarezerwować rodzinny wyjazd do pensjonatu. W Polsce bon zrealizujemy w ponad 28 tys. miejsc, co daje ogromną dowolność i swobodę w wyborze wymarzonych wakacji.
Bon turystyczny przysługuje osobom pobierającym świadczenie 500+. Wartość jednego bonu dla jednego dziecka to 500 złotych, zaś bonifikata przysługująca rodzicom dziecka z niepełnosprawnością wynosi 1000 złotych. Oznacza to, że rodzina posiadająca trójkę zdrowych dzieci będzie mogła wykorzystać 1500 złotych w ramach bonu turystycznego. Program jest niezależny od wykazywanych zarobków, z tego powodu bon otrzyma każdy.
Bon wykorzystać można również jako zapłatę za zieloną szkołę, camping lub jednodniową wycieczkę. Wszystko zależy od nas. Bonifikatę znajdziemy na stronie ZUS PUE, gdzie należy ją aktywować.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl