Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Zapomnij o Egipcie, w Polsce mamy własne piramidy

Nie brakuje zachwytów nad egipskimi piramidami. Ludzie wyjeżdżają, by zobaczyć kawałek historii, nie wiedząc jednocześnie, że piramidy mamy również w Polsce. Te intrygujące budowle zobaczyć można między innymi na Mazurach.

Co prawda mazurskie piramidy nie są tak duże, jak te w Egipcie, ale również robią wrażenie. Jest to dla nas koniec końców dość egzotyczny widok, więc w otoczeniu polskich jezior, lasów i wsi wydają się niesamowite. Co ciekawe, piramidy w Polsce można podziwiać w kilku miejscach.

Mazurska piramida w Rapie

Być może nie jest tak spektakularna, jak egipskie budowle z zamierzchłych czasów, lecz nadal robi niemałe wrażenie. Wzniesiona nad grobowcem w Rapie konstrukcja mierzy 16 metrów wysokości. W nekropolii spoczywa rodzina Fahrenheid, dawni właściciele wioski, którzy jeszcze w XIX wieku zaczęli chować tu swoich bliskich. Co ciekawe, gdy w lesie i okolicznych wsiach zaraza wybiła większość bydła, miejscowa ludność uznała, że jest to plaga zesłana przez zmarłych. Postanowiono odciąć im głowy i do dziś mieszczą się tam zmumifikowane, niekompletne ciała. Niestety w trakcie wojen światowych grobowiec uległ znacznym zniszczeniom, stąd w 2018 odrestaurowano całą konstrukcję.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Zielone "piramidy" na Kujawach

Choć nie do końca przypominają piramidy, to są znacznie starsze od egipskich budowli, które turyści podziwiają od setek lat. Te grobowce megalityczne idealnie wpasowują się w leśne otoczenie, jednak skrywają wiele tajemnic. Leśnicy z Lasów Państwowych w mediach społecznościowych pokazali, jakie cuda można znaleźć na Kujawach.

To grobowce megalityczne, były u nas, zanim powstała piramida Cheopsa czy krąg w Stonehenge. Ich wiek szacuje się na ponad 5,5 tys. lat. Pięć z nich możecie obejrzeć w Wietrzychowicach, a jeden w Gaju Stolarskim

- możemy przeczytać w poście na Twitterze.

Kopia piramidy Cheopsa na Podkarpaciu

W Międzybrodziu można znaleźć intrygującą budowlę, przypominającą do złudzenia piramidę Cheopsa w Gizie. Jest zbudowana w ten sam sposób, ma dobrze zachowane proporcje. Jest jednak znacznie mniejsza, przez co może wydawać się groteskowa. Model naszej polskiej piramidy jest 50 razy mniejszy od tego, na którym wzorowali się budujący z Podkarpacia oraz znacznie młodsza, bo stworzono ją w latach 30. XX wieku. Mimo to w jej wnętrzu pochowano trzyosobową rodzinę Kulczyckich - lekarza weterynarii Włodzimierza wraz z żoną Marią oraz ich syna Jerzego, który był archeologiem i historykiem sztuki. Miał on nawet okazję odwiedzić piramidę Cheopsa w Egipcie. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: