50 polskich emerytów utknęło na Etnie. Na pomoc ruszyły włoskie służby ratownicze

Obfite opady śniegów unieruchomiły autokar z 50 polskimi turystami. Pojazd znajdował się na Etnie na wysokości 1500 metrów. Choć autobus był wyposażony w łańcuchy śniegowe, nie był w stanie się ruszyć. Na pomoc przybył zespół włoskiego ratownictwa górskiego.

Włoskie media informują o akcji ratowniczej na Sycylii. Lokalny portal donosi, że z powodu obfitych śniegów 50 Polaków w wieku senioralnym utknęło w autokarze na Etnie. Gdy mundurowi z Nicolosi przybyli na miejsce, ustalili, że pojazd utknął i nie był w stanie się ruszyć pomimo łańcuchów śniegowych, w które był wyposażony.

Zobacz wideo Kamiński: Meloni może nauczyć się od Kaczyńskiego, jak zjadać przystawki w rządzie

Konieczna była ewakuacja 

Ratownicy więc podjęli decyzję o ewakuacji Polaków. Ponieważ nie dysponowali autokarem, wykonali kilkanaście kursów swoim samochodem i przewieźli turystów do miejscowości Piano Bottara, aby tam mogli się ogrzać.

 

Kiedy pogoda i warunki na drogach poprawiły się, turyści wrócili do autobusu i wyruszyli do Katanii. Ratownicy zaś ruszyli na kolejną akcję w rejon Sapienza, aby tam udzielić pomocy rodzinie, której samochód utknął w śniegu.

Najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny 

Wulkan Etna jest najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym. Zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 kilometrów kwadratowych. Powstał ok. 500 tysięcy lat temu, jest wulkanem czynnym, jednym z najbardziej aktywnych na świecie. Wybuchał ponad 200 razy. W 2013 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródła: livesicilia.it / notizie.tiscali.it

Więcej o: