Te owady masowo oblepiają lipy. "Odbijają światło słoneczne, błyszcząc w jego promieniach"

Lasy Państwowe za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowały o pewnym zjawisku. Skupieniec lipowy to owad, który od pewnego czasu uprzykrza życie wielu ludziom. Zmiana klimatu sprawiła, że ten gatunek pluskwiaka żeruje na pięknych drzewach i wydzielają nieprzyjemny zapach.
Zobacz wideo Od ponad 20 lat w Polsce nie powstał żaden Park Narodowy. Dlaczego?

Lasy Państwowe nieustannie informują o ciekawych zjawiskach obserwowanych w przyrodzie. Niestety zdarzają się również smutne wieści. Tym razem leśnicy pokazali zdjęcia skupieńca lipowego. Owad oblepia piękne drzewa, a w ostatnim czasie jest coraz częściej zauważalny.

Słyszeliście o psie, który jeździł koleją? Tym razem towarzyszyły mu kaczka i gęś! Pojechali do muzeum Pies jeździł koleją? Tym razem to w podróż udała się kaczka i gęś!

Skupieniec lipowy. Pluskwiak, który atakuje drzewa

Nadchodząca wiosna sprawia, że w przyrodzie możemy obserwować różne zjawiska. Jednym z nich jest coraz liczniejsza obecność skupieńca lipowego. Ten gatunek pluskwiaka początkowo zamieszkiwał zachodnią część strefy śródziemnomorskiej, jednak zmiana klimatu sprawiła, że owady żerują na drzewach także w Polsce. 

Od ok. 40 lat zaczęły jednak opanowywać tereny coraz bardziej na północ i północny wschód, m.in. Francję, Niemcy, Szwajcarię, Austrię, Węgry, Czechy, Słowację i w końcu Polskę. Przyczyny tego "pochodu" przypisuje się m.in. postępującemu ociepleniu

- informują Lasy Państwowe.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Michalina Sójka 90-letnia krawcowa z Gdańska codziennie jeździ do pracy. "Szycie to moje życie"

Dlaczego skupieniec lipowy szkodzi drzewom?

Skupieniec lipowy jest fitofagiem ssącym. Podczas zimy owady te dokonują hibernacji, ale zanim do tego dojdzie, gromadzą się w tym celu w liczbie nawet kilku tysięcy osobników. Pokrywają pnie takich drzew jak lipy, topole, czy kasztanowce.

Dorosłe osobniki żerują na młodych liściach, przez co wywołują liczne uszkodzenia i deformacje. W związku z tym ich obecność zauważalna na coraz większą skalę martwi nie tylko Lasy Państwowe, ale także miłośników przyrody. Zwłaszcza że zbliża się wiosna, a żerowanie owadów może przyczynić się do zaburzenia wzrostu miododajnych drzew, jakimi są lipy. 

Skupieniec lipowy atakuje nie tylko w lasach. W Legnicy także zauważono jego obecność, o czym informowały lokalne media.

Skupieniec lipowy w Legnicy pojawił się w Parku Miejskim. Owady zauważyliśmy na wielu drzewach rosnących przy al. Orła Białego

- czytamy na portalu legnica.naszemiasto.pl.

Więcej o: