Wodne środowisko z wysoką temperaturą - 20-45 stopni Celsjusza - jest idealne do rozwoju bakterii legionelli. Niebezpieczne jest wdychanie małych kropelek wody, które zawierają bakterie, powodując infekcję w płucach. Jak podaje CNN, bakterie mogą występować w głowicach prysznicowych i kranach, wannach z hydromasażem, wieżach chłodniczych, czy zbiornikach ciepłej wody.
Jak podaje CNN, podczas kontroli w tradycyjnej japońskiej łaźni w Chikushino w prefekturze Fukuoka wykryto groźną bakterię. Zgodnie z zasadami woda powinna być wymieniana co tydzień, jednak w tym miejscu wymieniano ją dwa razy w roku. Okazało się, że dopuszczalny poziom śmiercionośnej bakterii legionelli został przekroczony 3700 razy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Makoto Yamada, prezes firmy będącej właścicielem ryokana, tradycyjnego pensjonatu, twierdzi, że nie zdawał sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma częste wymienianie wody w łaźni.
Bardzo mi przykro
- stwierdził, cytowany przez CNN, dodając, że żałuje, że nie podjął żadnych działań.
Nie znałem prawa i myślałem, że bakteria legionella jest pospolitą bakterią, którą można znaleźć wszędzie, a także, że jest bezpieczna, ponieważ duże wanny, znajdujące się w obiekcie to tzw. wanny z wolnym przepływem, więc woda była podmieniana dość często
- dodał.
Łaźnie co prawda zostały tymczasowo zamknięte po wykryciu bakterii w zeszłym roku, jednak znów zostały udostępnione. Yamada powiedział na konferencji prasowej, że sam korzystał z kąpieli w łaźni, nawet po wykryciu bakterii.