Przełomowe odkrycie w Egipcie. Pod Piramidą Cheopsa odnaleziono tajemniczy tunel. To kolejny krok dla archeologów

Egipskie piramidy kryją jeszcze wiele tajemnic i choć wydaje nam się, że starożytne budowle są doszczętnie poznane, to ostatnie wydarzenia w Gizie udowodniły, że jest inaczej. Naukowcy odkryli, że pod Piramidą Cheopsa znajduje się tajemnicze przejście.

Do ciekawego odkrycia doszło w Gizie. Egipski zespół naukowców dokonał niemałego przełomu. Fakt, że pod piramidą istnieje tunel, może oznaczać, że starożytna budowla kryje w sobie jeszcze więcej nieodkrytych zakątków.

The Twilight Zone Tower Of Terror Niebezpieczny trend w Disneylandzie. Spadając z kilku pięter, odpinają pasy

Co kryje w sobie Piramida Cheopsa? Przełomowe odkrycie może być dopiero początkiem

To niezwykle ważne historycznie miejsce kusi nie tylko turystów, lecz również archeologów. Podczas ostatnich badań zespół ScanPyramids dokonał przełomowego odkrycia. Pod starożytną budowlą znajduje się tajemniczy tunel. Prawdopodobnie jego pierwotnym przeznaczeniem było odciążenie konstrukcji, jednak w związku z tym rodzi się masa pytań.

W czwartek, 2 marca 2023 r. pod piramidami zorganizowano konferencję prasową. 

Odkrycie pozwoli ustalić, czy komora grobowa króla Cheopsa wciąż istnieje

- powiedział Zahi Hawass, egipski archeolog nadzorujący projekt. Jak podaje portal sciencealert.com, ScanPyramids to zespół badaczy z uniwersytetów we Francji, Niemczech, Kanadzie, Japonii oraz Egiptu. Wykorzystują oni najbardziej zaawansowane technologie, służące wizualizacji ukrytych części piramidy, bez konieczności prowadzenia wykopalisk. To połączenie termografii w podczerwieni, obrazowania oraz rekonstrukcji 3D. Dzięki temu zabytki nie ulegają zniszczeniu, a naukowcy dowiadują się coraz wiecej. 

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Odkrycie toruje drogę do dalszych działań

Dokonane przez naukowców z Egiptu odkrycie to szansa na jeszcze dokładniejsze poznanie starożytnych piramid. Znajdujący się pod budowlą tunel może być szansą na dotarcie do ukrytej przed badaczami komnaty z grobem faraona Cheopsa. Na ten moment nie wiadomo, czy grobowiec znajduje się wewnątrz. Odkryty tunel ma dziewięć metrów długości, nieco ponad dwa metry szerokości i, jak mówi Hawass, "został odkryty na północnej ścianie Wielkiej Piramidy Króla Cheopsa". To doskonała wskazówka i pomoc dla dalszych działań na terenie piramidy.

Istnieje wielka możliwość, że tunel coś chroni. Moim zdaniem chroni rzeczywistą komorę grobową króla Cheopsa

- wspomniał dziennikarzom Hawass. 

Będziemy kontynuować skanowanie, aby dowiedzieć się, co możemy znaleźć pod tym korytarzem lub tuż przy jego końcu

- powiedział podczas konferencji prasowej Mostafa Waziri, szef Rady Najwyższej ds. Starożytnego Egiptu.

Piramida Cheopsa - co warto o niej wiedzieć?

Piramida Cheopsa jest częścią nekropolii w Memfis i znajduje się w pobliżu tak znanych budowli, jak Sfinks czy Piramida Mykerinosa. Przez prawie cztery tysiące lat była to najwyższa konstrukcja wybudowana przez człowieka - mierzyła bowiem 147 metrów. Dziś jest niższa o kilka metrów, ponieważ piramidion, czyli kamień zdobiący czubek piramidy odpadł, a cała piramida uległa erozji.

Piramida powstała na planie kwadratu, a do jej budowy użyto 2,3 miliona kamiennych bloków. Wewnątrz Piramidy Cheopsa znajdują się trzy komory, jedna dla faraona, druga dla jego żony i trzecia, która nie została ukończona.

Więcej interesujących artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Stewardesa ujawnia, czego nie powinniśmy jeść w samolocie. Te produkty znajdują się na "czarnej liście". Nie zabieraj ich do samolotu

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Więcej o: