"Mówił tylko o Putinie, domagał się wyjaśnień". Rosjance nie podoba się nastawienie Europejczyków

Rok po wybuchu wojny w Ukrainie państwa Unii Europejskiej zdecydowały się nałożyć na Rosję dziesiąty pakiet sankcji. Ograniczenia - choć uznawane za uciążliwe - nie uniemożliwiają Rosjanom podróżowania po Europie. Obywatele największego kraju świata narzekają jednak na podejście Europejczyków do mieszkańców Federacji.

Od 24 lutego 2022 roku europejscy politycy debatują nad sankcjami wymierzonymi w Rosję i jej obywateli. Ci odczuwają je m.in. poprzez utrudniony dostęp do technologii oraz problemy z otrzymaniem wiz. Podróże turystyczne wciąż pozostają możliwe.

Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak

Rosjanie narzekają na nastawienie Europejczyków 

Opinie rosyjskich obywateli dotyczące sytuacji w kraju i na świecie najłatwiej poznać obserwując platformę Telegram. Komunikator umożliwia zamieszczanie wpisów przybierających formułę mikrobloga. Wrażenia z podróży po Europie opublikowała w ten sposób Tatiana Dmitrowa. Kobieta przyznaje, że mieszkańcy kontynentu nie rozmawiają o wszystkim w pobliżu Rosjan i szepczą między sobą. 

Kontrast w podejściu do obywateli Rosji miał być widoczny m.in. w trakcie podróży do państw arabskich. Podczas podróży wycieczkowcem MSC World Europa, który cumował m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Dmitrowej spodobało się podejście personelu do podróżujących Rosjan. Zgodnie z relacją, kapitan przygotował dla nich "prezent".

Po powitaniu we wszystkich najważniejszych językach europejskich kapitan powiedział, że ma dla nas prezent i kontynuował po rosyjsku - "Dziękuję i życzę zdrowia" [...] Takie czasy. Publiczne okazanie Rosjanom gościnności to skarb 

- czytamy we wpisie z 28 lutego.

 Europa pyta o wojnę i Putina

Tatiana Dmitrowa gorzej wspomina podróż do Wiednia. Stolicę Austrii odwiedziła w styczniu 2023 roku. Negatywnie odniosła się do podróży Uberem. Podczas trzech przejazdów samochodem mieli kierować Ukrainka, mężczyzna pochodzący z RPA oraz Turcji.

Po 10 minutach byłam szczęśliwa, że wysiadłam z samochodu. Nigdy wcześniej nie widziałam w Europie takiej agresji. Głos zabierała tylko Ekaterina [prowadząca pojazd - przyp. red.]

- wspomina podróż z Ukrainą.

Podobna sytuacja przytrafiła się w trakcie kolejnej podróży.

Cały czas mówił tylko o Putinie i od czasu do czasu zwracał się do mnie, domagając wyjaśnień

- opisuje trasę z Południowoafrykańczykiem.

Najprzyjemniejszą podróż Dmitrowa miała odbyć z obywatelem Turcji, którego poprosiła o niezabieranie głosu w sprawach politycznych.

Jestem z Turcji, a nasi prezydenci to bracia, więc szanowna [ani z przyjemnością zawiozę cię pod wskazany adres 

- miał stwierdzić mężczyzna.

Co powiedzieć? To trudny czas. Trudny dla wszystkich. Każdy radzi sobie jak może

- spuentowała kobieta.

We wrześniu 2022 roku rządy państw Unii Europejskich zatwierdziły usunięcie ułatwień w sprawie uzyskiwania wiz przez obywateli Rosji. Cena otrzymania dokumentu wzrosła z 35 do 80 euro. Analizę wniosków wydłużono z 10 do 15, a w szczególnych przypadkach do 45 dni. Wstrzymanie wydawania wiz ogłosiły m.in. Polska i kraje bałtyckie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: