Przebywasz w Bieszczadach? Lepiej uważaj na głowę. Leśnicy pokazali, do czego doprowadziły opady śniegu

Zima jeszcze nie daje o sobie zapomnieć. Mimo początku meteorologicznej wiosny w polskich górach pogoda przechodzi niemałe załamanie. W Bieszczadach opady śniegu są tak duże, że na drzewach tworzy się niebezpieczna okiść.

Leśnicy z Lasów Podkarpackich udostępnili na swoich mediach społecznościowych nagranie, na którym widać trudne warunki pogodowe, jakie nastały w Bieszczadach. Na wideo widać jak pod ciężarem śniegu drzewa i krzewy łamią się, kładą na liniach wysokiego napięcia i sprawiają zagrożenie dla aut oraz podróżujących pieszo.

Załamanie pogody. To z pewnością nie koniec zimy

Choć większość Polaków już zapomniała o opadach śniegu i typowej zimie to na południu kraju nadal jest biało i mroźno. W Bieszczadach śniegu jest tak dużo, że gałęzie pękają pod jego ciężarem, a końca opadów, póki co nie widać. Choć, w niektórych miejscach pojawiły się pierwsze krokusy to leśnicy mówią jasno, że na koniec zimy trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Według synoptyków jest to jednak ostatni tak intensywny atak zimy na południu Polski, a w przeciągu najbliższych tygodni turyści i mieszkańcy będą mogli cieszyć się pierwszymi oznakami przedwiośnia. 

Czym jest okiść? Lepiej uważać na głowę

Obrazki z Bieszczad, choć piękne są martwiące. Na drzewach w podkarpackich lasach utworzyła się okiść. Jest to nic innego jak ciężki, mokry śnieg zalegający na koronach drzew. Kładące się drzewa, tworzące nie kiedy zimowe tunele są bardzo niebezpieczne i tworzą ogromne straty dla samej natury. Uciążliwe opady zimą potrafią niszczyć górskie lasy zabierając tym samym dom wielu zwierzętom. Jest to również niebezpieczne dla ludzi, którzy wybierają się na leśne wędrówki lub jadą leśnymi trasami. Wówczas nietrudno o tragedie, gdzie łamiąca się gałąź spadnie na głowę przechodnia czy przed jadący samochód.

Są to nie tylko szkody dla drzewostanu, ale również realne zagrożenie dla osób przebywających w otoczeniu.

- opowiada na filmie jeden z leśników Lasów Państwowych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: