Turystyczny sukces Polski. W trudnym okresie gospodarczym obcokrajowcy wybierają ten region

Pandemia COVID-19, następnie pędząca inflacja i tocząca się za wschodnią granicą wojna, nie sprzyjają rozwojowi gospodarki i turystyki. Po owocnym roku 2019 kolejne dwa lata były dla polskich hotelarzy i przedsiębiorców trudne. Jednak w 2022 r. zdarzyło się to, o czym marzyli od dawna. Polska ponownie stała się rozchwytywanym turystycznie kierunkiem dla wielu urlopowiczów.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego Polska w minionym roku odnotowała rekordową liczbę turystów w ciągu ostatnich kilku lat. Było ich, aż dwa razy więcej niż w 2021 roku. Napawa to ogromnym optymizmem polskich przedsiębiorców, hotelarzy i właścicieli lokali gastronomicznych.

Niewątpliwy sukces odzwierciedlają liczby

Opublikowane statystyki GUS nie pozostawiają wątpliwości. Polska branża turystyczna na nowo nabiera rozpędu. Liczba turystów zagranicznych w 2022 roku wyniosła 5,8 mln. W 2021 roku było to 2,5 mln, czyli niemal dwa razy mniej. Najgorętszym okresem był sierpień, kiedy to Polskę odwiedziło 680 tys. turystów ze świata. Nawet w samym grudniu nie mogliśmy narzekać na brak zainteresowania naszym krajem. Pod koniec minionego roku gościliśmy 517,4 tys. podróżnych z zagranicy, podczas gdy w tym samym miesiącu rok wcześniej liczba turystów wyniosła 279,2 tys.

Zobacz wideo Katarzyna Cichopek o wakacjach w Jordanii, z Kurzajewskim

Kto najchętniej przyjeżdża nad Wisłę?

Zdecydowanie najchętniej Polskę odwiedzają nasi zachodni sąsiedzi. To właśnie Niemcy, choć również Brytyjczycy, najczęściej przyjeżdżają na urlop właśnie do nas. Coraz częściej Polskę odwiedzają także inni bliscy nam mieszkańcy Europy. Nie brakuje turystów z Czech, Słowacji czy Litwy.

Najbardziej oblegane przez zagranicznych turystów są obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO np. Hala Stulecia we Wrocławiu, Stare Miasto w Warszawie czy Zamek w Malborku. Podróżujący z innych krajów kierują się także gastronomią. Bardzo często kuszą ich restauracje oferujące dania z tradycyjnej kuchni polskiej. Popularnością cieszy się także polski alkohol, który według obcokrajowców jest wyjątkowo pyszny. Polska zachęca też mnogością tras dla aktywnych. Tu prym wiodą zdecydowanie górskie szlaki oferujące wrażenia wizualne i sportowe. Jesteśmy bardzo różnorodnym i jednocześnie dużym krajem dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: