Prawdziwa perełka na pograniczu dwóch państw. W tym malowniczym mieście przyszedł na świat Piotr Żyła

Piotr Żyła jest ulubieńcem fanów skoków narciarskich. Nie tylko od wielu lat odnosi sportowe sukcesy, ale i zaraża optymizmem oraz wywołuje uśmiechy na twarzach. Chociaż ten sympatyczny skoczek jest związany z wieloma miejscami w Polsce, to jedno z nich zajmuje specjalne miejsce w jego sercu.

W ciągu 36 lat życia Piotr Żyła zdążył związać się z wieloma polskimi miejscowościami. Najpierw uczył się w Szczyrku, a później ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Przez wiele lat ważna dla niego była także Wisła, gdzie żył wraz z byłą żoną i dwójką dzieci. Niedawno sportowiec przeniósł się do Ustronia. Wybudował tam luksusowy dom, w którym zamieszkał z nową wybranką. Jednak wyjątkowe miejsce w jego sercu znajduje Cieszyn. To właśnie tutaj przyszedł na świat w 1987 roku.

Zobacz wideo Piotr Żyła mistrzem świata! Austriacy nie mogą się pogodzić. "Parodia"

Cieszyn to niezwykła miejscowość na mapie Polski

Piotr Żyła ponownie pojawił się na językach całego kraju po tym, jak w sobotę, 25 lutego udało mu się obronić tytuł mistrza świata. Jeżeli chcielibyście zobaczyć miejsce urodzenia złotego medalisty, koniecznie wybierzcie się na Śląsk. Cieszyn leży tuż przy granicy z Czechami i zdecydowanie warto umieścić go w planach podróżniczych.

Cieszyńska Wenecja Wenecja jest w Polsce? Nie tylko jedna. Jest ich znacznie więcej

Jak wyjaśnia turystyczny portal visitcieszyn.com, zgodnie z legendą historia miasta sięga 810 roku. To właśnie wtedy trzech synów polskiego księcia: Bolko, Leszko i Cieszko mieli spotkać się po długiej rozłące i założyć Cieszyn z wielkiej radości ze spotkania. W 1290 roku powstało tu niezależne Księstwo Cieszyńskie, w którym władze przez ponad 360 lat sprawowali Piastowie, a następnie Habsburgowie. Co ciekawe, po rozpadzie monarchii habsburskiej rozpoczął się spór z czeską stroną o przynależność tych ziem. Ostatecznie w 1920 roku doszło do podziału na Cieszyn i Czeski Cieszyn. Od lat 90. oba miasta ściśle ze sobą współpracują i realizują wspólne projekty. 

Wisła szlaki turystyczne - co warto się wybrać? 35-metrowa wieża w Beskidach. "Podniesie walor turystyczny Perły Beskidów"

Cieszyn - co warto zobaczyć?

Obecnie Cieszyn ma do zaoferowania naprawdę wiele. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny, a także pozostało wiele ciekawych zabytków. Turyści, w zależności od zainteresowań, mogą podążać tu m.in. śladami cieszyńskich Żydów, Habsburgów czy Piastów. Przede wszystkim warto wybrać się do Starego Miasta, Muzeum Drukarstwa lub tzw. Cieszyńska Wenecja. Nie zapomnijcie o Górze Zamkowej, z której można podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Podczas wizyty punktem obowiązkowym jest także odwiedzenie pobliskiego Czeskiego Cieszyna. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: