Kolejne podwyżki na tatrzańskich szlakach. Od marca turyści muszą liczyć się z większymi wydatkami

Turyści wybierający się w najbliższym czasie w Tatry muszą przyszykować większą sumę pieniędzy. Od 1 marca zaczęły obowiązywać wyższe ceny biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Jest to już druga podwyżka wprowadzona w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Tatrzańskie szlaki cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, niezależnie od pory roku. 2021 rok był rekordowy pod tym względem - wówczas do parku weszło aż 4,6 mln osób, a Tatrzański Park Narodowy zarobił z tego tytułu 20 mln zł. Duża liczba odwiedzających przekłada się jednak na wzrastające koszty dla władz, a co za tym idzie, droższe bilety.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Podwyżki w Tatrach. Ile zapłacimy za bilety? 

Jak donosiła w połowie lutego "Gazeta Krakowska", pomimo poprzednich zapewnień dyrektora parku, w życie weszła kolejna podwyżka w ciągu 12 miesięcy. TPN uzasadnia decyzję stale rosnącymi wydatkami. Ogromna liczba turystów oznacza częstsze sprzątanie śmieci i wywożenie fekaliów z przenośnych toalet, a także wzrost kosztów pracy oraz materiałów eksploatacyjnych. 

Turyści zostawiają góry śmieci w Tatrach. Pokazali, co zastali nad Morskim Okiem. "Przecieramy oczy ze zdumienia"

Ile zapłacimy więc za bilety od 1 marca? Jednorazowe wejście dla osoby dorosłej wyniesie teraz o złotówkę więcej, czyli 9 zł, z kolei bilet ulgowy to wydatek rzędu 4,5 zł. Wzrosną również ceny wejściówek wielodniowych. Za siedmiodniową możliwość korzystania z tatrzańskich szlaków dorośli zapłacą 45 zł (do tej pory było to 40 zł), a dzieci 22,5 zł (wcześniej 20 zł). Bilety grupowe normalne podrożeją z 72 zł do 81 zł, a ulgowe z 36 zł do 40,5 zł. 

Droższe parkingi? TPN zapowiada

Okazuje się, że niedługo mogą także wzrosnąć ceny na parkingach - na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej. Jak przekazała "Gazecie Krakowskiej" Paulina Kołodziejska z TPN, w rejonie Morskiego Oka przewiduje się zachowanie obecnego modelu zmiennych cen w zależności od czasu zakupu czy sezonu. Niektóre stawki mogą jednak wzrosnąć, chociaż szczegóły jeszcze nie są znane. 

Te dziuple to nie sprawka człowieka. To nie ołtarze ani kapliczki. Te zwierzęta są prawdziwymi artystami

Obecnie kierowcy, którzy chcą zostawić pojazdy przy szlaku do Morskiego Oka w szczycie sezonu, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 45 zł. Poza sezonem, w tygodniu kwota wynosi 25 zł, a w weekendy - 39 zł. Tyle też zapłacimy w marcu. 

Co do pozostałych parkingów - prowadzonych przez ajentów - są ustalone maksymalne stawki i tych ajenci nie mogą przekroczyć

- dodała Paulina Kołodziejska.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: