To nie sprawka człowieka. TPN podzielił się tajemniczymi zdjęciami z Tatr. "Wyglądają jak ołtarze"

Tatrzański Park Narodowy podzielił się niezwykłymi zdjęciami. Pokaźne, głębokie i z dużą precyzją wykute otwory w drzewach mogą przywodzić na myśl kapliczki przydrożne. Jednak nic bardziej mylnego. Nie zostały one wykonane przez człowieka, a przez bardzo pracowite zwierzę. W jakim celu?

Dzięcioły czarne są największymi z naszych ptaków z rodziny dzięciołowatych. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one ciemnym umaszczeniem, jednak z niezwykłym, charakterystycznym detalem. Samce mają na głowie czerwoną "czapeczkę", a samice krwistą plamę na potylicy. Dzięki dużemu dziobowi są w stanie m.in. wykuwać ogromne dziuple w zdrowych drzewach. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego to robią? 

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Dzięcioły są prawdziwymi artystami

W sobotę, 25 lutego na facebookowym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiły się zdjęcia przedstawiające drzewa z polskich lasów. Mogliśmy zauważyć na nich duże i równo wydrążone otwory, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać dzieło człowieka. Zwykle dzięcioły robią to w różnych celach - noclegowych, lęgowych czy do zalotów. Jednak te uchwycone w Tatrach są sprawką dzięcioła czarnego.

Przy tworzeniu dziupli ptaki te kierują się przede wszystkim poszukiwaniem larw chrząszczy - głównie z rodziny kózkowatych. Chętnie zjadają również larwy innych owadów oraz mrówki. Co ciekawe, ich praca jest doceniania przez innych mieszkańców lasu

Jego żerowiska stają się później miejscami lęgowymi i schronieniem dla szeregu innych gatunków ptaków - tzw. dziuplaków wtórnych (włochatki, siniaka, puszczyka), nietoperzy i mniejszych ssaków

- czytamy na Facebooku. 

Liczba tego ptaka w Tatrzańskim Parku Narodowym jest obecnie szacowana na 18-20 par.

Zdjęcia podbiły serca internautów 

Fotografie opublikowane przez park szybko obiegły internet, a komentujący szybko zaczęli dzielić się także innymi dziuplami uchwyconymi w polskich lasach. Niektórzy byli pod wrażeniem, że średnich rozmiarów ptak jest w stanie wykonać tak głębokie otwory. 

I że go głowa nie boli

- żartował jeden z internautów. 

Wyglądają jak ołtarze

- czytamy. 

Prędzej powiedziałbym, że piłą motorową zrobione jako gniazda dla ptaków. Dobry pilarz z tego dzięcioła

- dodał inny użytkownik. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: