Aż 17 martwych rekinów znaleziono u wybrzeży RPA. Wiadomo, kto je zaatakował. "Zostały rozerwane"

Od pewnego czasu naukowcy w RPA zauważyli, że w naturze dochodzi do niespotykanego wcześniej zjawiska. Na plaży coraz częściej można spotkać martwe rekiny. Każdy z nich jest okaleczony w ten sam sposób. Skala problemu okazuje się ogromna. Tym razem znaleziono aż 17 martwych drapieżników.
Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Problem martwych rekinów jest obserwowany w Republice Południowej Afryki już od dawna. W sierpniu opisywaliśmy przypadek, kiedy na plaży odnaleziono żarłacza białego. Zwierzę miało jeden znaczący ślad, potwierdzający to, kto odpowiadał za jego śmierć. 

Narty w Alpach? Włosi narzekają na polskich turystów. 'Wdzierają się na stoki po spożyciu alkoholu' Narty w Alpach? Włosi narzekają na polskich turystów. Alkohol i brawura

Orki zagryzły 17 rekinów. Naukowcy opisują zjawisko

Problem został zauważony już kilka lat temu. Naukowcy z Marine Dynamics poinformowali o znalezieniu 17 trucheł rekinów. Każde z nich miało takie same obrażenia. W ciele rekinów był widoczny otwór i brakowało wątroby. Ponadto pomiędzy płetwami piersiowymi zauważono ślady silnych ciosów.

Badacze znaleźli źródło problemu. Okazało się, że za okaleczeniem rekinów, i w konsekwencji ich śmiercią, stoją agresywne orki. Już od 2015 roku naukowcy badają to zjawisko. Drapieżniki mają zainstalowane chipy, dzięki czemu w prosty sposób można obserwować ich zachowania.

Obserwowaliśmy dwie orki wielokrotnie nurkujące na niewielkim obszarze przez prawie dwie godziny. Wszystkie rekiny zginęły w ten sam sposób, [...] zostały rozerwane, a wątroby orki wyrwały z ich wnętrzności

- czytamy w treści komunikatu zamieszczonego przez Marine Dynamics. Naukowcy odkryli również, że za śmiercią aż 17 osobników stoją dwie, nazwane Port i Starboard.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jedzenie na pokładzie samolotu Można zjeść, ale czy to nie przesada? Taki posiłek wniósł pasażer na pokład

Dlaczego orki atakują rekiny? Zmiana w łańcuchu pokarmowym

Jak wskazują specjaliści, do tej pory głównym pożywieniem każdej orki były foki. Jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że w przyrodzie zachodzą zmiany. Wątroba rekinów jest bogata w skwalan. Ten związek chemiczny jest bardzo ważny dla orki, ponieważ odpowiada za produkcję hormonów tych potężnych ssaków morskich.

Dlatego podczas ataków pozostałe wnętrzności żarłaczy są w stanie nienaruszonym, brakuje jedynie wspomnianej wątroby. Badania pod kątem tego zjawiska prowadzi także Alison Tower. Na Facebooku nieustannie zamieszcza nowe informacje, które ukazują skalę problemu.

Więcej o: