Polskie zabytki po "metamorfozach grozy". "To coś, co nigdy nie powinno się stać"

Niegdyś na terenie naszego kraju znajdowało się mnóstwo pałaców, zamków i dworków, które w wyniku zawirowań historycznych zostały zrównane z ziemią. Inne ocalały, ale porasta je trawa, a rozpadające się ściany nie pamiętają dawnego blasku. Jeszcze inne przetrwały - ba, dostały nawet szansę na nowe życie. Często okazuje się jednak, że remont bywa dla zabytku nie ratunkiem, a ciosem ostatecznym.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcia polskich zabytków, które przeszły "metamorfozę grozy" publikuje na swoim profilu w mediach społecznościowych pisarz i publicysta, Andrzej Rąkowski, znany również jako "Hannibal Smoke". Miłośnik Dolnego Śląska od lat opisuje zabytki regionu i zachęca do ratowania tych cennych śladów przeszłości. Przestrzega z kolei przed nietypowymi "renowacjami", które - jak się okazuje - mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Bryła płaczu

"O matko! To chyba jakiś kawał primaaprilisowy!", "To coś, co nigdy nie powinno się stać. Absurdy w naszym kraju to powszechne zjawisko". Albo: "masakra", "serce pęka" i "dlaczego?!". To tylko niektóre z dziesiątek komentarzy, które zamieszczali internauci pod zdjęciem, przedstawiającym "wyremontowany"  Zamek w Czuchowie (Czerwionka-Leszczyny). Tak naprawdę, patrząc na współczesny budynek, trudno odgadnąć, że jego korzenie sięgają XIV wieku. 

Jeszcze przed wojną był urokliwym, neorenesansowym pałacem. Niestety wszelkie zdobienia i cechy charakterystyczne  wyparowały po II wojnie światowej, kiedy tylko zamek trafił w ręce PGR-u. Na miejscu zakwaterowano pracowników, a z dawnego czaru obiektu pozostał tylko ślad wspomnienia. 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Czarny humor

Na pierwszy rzut oka metamorfoza pałacyku w Prusach wygląda jak wczesny "primaaprilisowy kawał", o którym wspominała jedna z internautek. Niestety uśmiech znika z twarzy tak szybko, jak szybko przychodzi moment realizacji, iż metamorfoza jest prawdziwa. Pałacyk myśliwski z XIX wieku, znajdujący się na skraju parku pałacowego w podstrzelińskich Prusach zmienił się nie do poznania. Po "remoncie" została z niego jedynie prosta bryła bez wyrazu, w chłodnym kolorze, z kilkoma symetrycznymi oknami. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Ślady przeszłości

- Niewielki, XIX-wieczny dwór Tabaczyńskich stracił po ostatniej wojnie dawny wdzięk i styl, zyskał natomiast dodatkową kondygnację - czytamy w jednym z postów na profilu "Hannibal Smoke". Obecnie w budynku mieści się przedszkole, a sam obiekt niewiele ma wspólnego z wyglądem dworku. Przypomina raczej niewielki blok socjalny. Nie ma już śladu po spadzistym dachu, ulotnił się również charakterystyczny estetyzm bryły. "Aż trudno uwierzyć..." - komentuje jedna z internautek pod wpisem. 

OFERTY AVANTI24.PL: Perełki z wyprzedaży Reserved. Topowe modele przecenione nawet o 70% będą idealne na wiosnę!

Źródła: "Hannibal Smoke: Emplarium" - Facebook

Więcej o: