Wizz Air wycofuje się z europejskiej stolicy. "Trudna, ale odpowiedzialna decyzja"

Wizz Air postanowił wycofać się ze stolicy Mołdawii. Od 14 marca 2023 r. zostaną zawieszone wszystkie loty do międzynarodowego lotniska w Kiszyniowie. Węgierski przewoźnik poinformował, że decyzja była podyktowana kwestiami bezpieczeństwa.

Wizz Air poinformował o decyzji o zawieszeniu lotów do Kiszyniowa w poniedziałek, 27 lutego 2023 r. W oświadczeniu sprecyzował, że jest ona wynikiem "ostatnich wydarzeń w Mołdawii i wysokiego, ale nie nieuchronnego ryzyka w przestrzeni powietrznej kraju". W zamian planowane jest uruchomienie nowych połączeń. 

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Wizz Air zawiesza loty do Kiszyniowa

O decyzji węgierskiego przewoźnika poinformowały węgierskie oraz rumuńskie media, powołując się na komunikat prasowy.

Wizz Air ściśle monitoruje sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Mołdawii i jest w stałym kontakcie z różnymi lokalnymi i międzynarodowymi władzami i agencjami, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony

- wyjaśnił przewoźnik cytowany przez romania-insider.com

Bezpieczeństwo pasażerów i załogi pozostaje priorytetem Wizz Air, a w wyniku ostatnich wydarzeń w Mołdawii oraz wysokiego, ale nie bezpośredniego zagrożenia w przestrzeni powietrznej tego kraju, Wizz Air podjął trudną, ale odpowiedzialną decyzję o zawieszeniu wszystkich lotów do Kiszyniowa od 14 marca br.

- czytamy w oświadczeniu. 

Wizz Air planuje uruchomienie dodatkowych rejsów z rumuńskiego miasta Iasi, co mogłoby pomóc obywatelom Mołdawii. W ofercie miałoby znaleźć się nowe połączenie do Berlina, a także więcej lotów do Barcelony, Mediolan Bergamo, Bolonii, Rzymu Ciampino i Fuimicino, Dortmundu, Larnaki, Londynu Luton oraz Treviso. Rejsy do Budapesztu i Pragi nie zostaną zastąpione.

Wizz Air tłumaczy: Trudna, ale odpowiedzialna decyzja

Decyzja linii lotniczej jest związana z wojną w Ukrainie. Mołdawia już kilkukrotnie była zmuszona do zamknięcia swojej przestrzeni powietrznej i podejrzewa się, że może być kolejną ofiarą Rosji. Niedawno władze zostały ostrzeżone przez prezydenta Ukrainy przed planami podbicia i podporządkowania kraju przez Rosję. Dodatkowo świat obiegła informacja o rosyjskiej rakiecie, która przeleciała nad Mołdawią oraz Rumunią

Wizz Air będzie nadal stale oceniać sytuację, aby wznowić działalność, gdy tylko będzie to możliwe w bezpieczny sposób.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: