Metamorfoza PRL-owskiej kostki budzi wyobraźnię. Jak z nudnej bryły stworzyć nowoczesny dom

Architekci z Atelier PS wzięli na warsztat "kostkę polską", czyli typowy jednorodzinny dom lat 60. i pokazali, że może stać się wygodną i elegancką przestrzenią do życia. O tym, w jaki sposób przekształcono nudną bryłę w przestrzeń przyjazną i komfortową do życia opowiadał w programie "Księga Przestrzeni" na TVP Kultura architekt Marek Skwara.

Odcinek zatytułowano "Kostka z Brynowa", ponieważ inwestor zakupił istniejący budynek w podmiejskiej dzielnicy Katowic.

Zobacz wideo Kierowca potrącił pieszego, nie ustępując mu pierwszeństwa na pasach

– Istniejący budynek był w kiepskim stanie technicznym i estetycznym. Zachowana była struktura w postaci kostki polskiej, takich obiektów było setki, a może tysiące w latach 60. Punktem wyjścia była właśnie kostka, która została poddana metamorfozom i lekkiej rozbudowie, ponieważ wykorzystaliśmy szerokość działki do maksimum – tłumaczył w programie Marek Skwara.

Schody wejściowe przesunięto na bok, dostawiając ścianę pokrytą łupkiem południowo-amerykańskim. Bryłę budynku powiększono o przedni taras, a następnie zabrano się za przebudowę wnętrza. Zburzono klatkę schodową na rzecz lekkich, ażurowych schodów, które wprowadziły nowoczesność i elegancję. Na parterze budynku powstała kuchnia, salon, gabinet i niewielka łazienka. "Decyzje projektowe we wnętrzu polegały na maksymalnym otwarciu rzutu parteru i stworzeniu intymnych przestrzeni dla domowników na piętrze" - czytamy na stronie pracowni.

 

Na piętrze architekci zaprojektowali dwa pokoje, duży pokój kąpielowy, a także oranżerię z pokojem wypoczynkowym. Klimat wnętrza tworzą wielkie okna, które zamontowano od strony północnej. "Ingerencja w starą bryłę budynku była więc brutalna, nie ograniczyła się do architektonicznej kosmetyki, ale dała właścicielom satysfakcjonujące funkcjonalnie i estetycznie miejsce do życia" - zapewniają architekci.

Marek Skwara, opowiadając o swoim projekcie, nie kryje satysfakcji, że udało mu się tak nieatrakcyjny budynek z zewnątrz i niefunkcjonalny wewnątrz zamienić w przestrzeń przyjazną i komfortową. Projekt zrealizowano w latach 2003-2005.

Źródła: TVP Kultura / atelierps.pl

Więcej o: