Pamiętają lata 80., są stare i pokryte papą, a osiągają zawrotną cenę. Fenomen na rynku nieruchomości

Garaże schodzą jak świeże bułeczki - informuje wyborcza.biz. Nawet za te wolno stojące, pokryte papą i mające pierwszą młodość już dawno za sobą, trzeba zapłacić często powyżej 100 tys. zł. Rośnie też cena wynajmu.

Justyna Sobolak z redakcji wyborcza.biz poinformowała o najnowszym fenomenie. Kto ma garaż, nawet ten pamiętający lata 80., może się wzbogacić. Za 18-metrowy garaż w Łodzi w serwisie Otodom jeden z właścicieli życzy sobie 110 tys. zł, za położony w ścisłym centrum w Lublinie 98 tys., na warszawskiej Ochocie 110 tys. zł, a na Pradze nawet 135 tys. zł.

Zobacz wideo Renault wyczuwa i kreuje trendy rynku? Nowość: Renault Captur

Analityczka Otodom Karolina Klimaszewska tłumaczy w rozmowie z Justyną Sobolak od czego zależą ceny garaży. Wymienia lokalizację, a także fakt, czy pomieszczenie jest ogrzewane bądź nie i dodaje, że ceny zaczynają się od nawet 10 tys. zł za miejsce postojowe. "Średnia dla poszczególnych miast jest jednak o wiele wyższa: 52 tys. zł w Poznaniu, 46 tys. we Wrocławiu i 37 tys. w Warszawie. W Gdańsku w styczniu 2023 r. były dostępne zaledwie cztery oferty sprzedaży garaży w budynkach, z cenami od 70 do 120 tys. zł. W Krakowie za to ceny rozciągały się od 40 do 130 tys. zł" – podaje w rozmowie wyborcza.biz Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Garaż w LublinieGaraż w Lublinie Otodom / screen

Garaż w ŁodziGaraż w Łodzi Otodom / screen

Garaż w WarszawieGaraż w Warszawie Otodom / screen

Za wynajem też sobie liczą  

Rosną też ceny za najem. W Warszawie takie pomieszczenie można wynająć od 200 do 350, ale na Mokotowie swój samochód z ogrzewaniem i prądem w 19-metrowym garażu można zaparkować za 650 zł za miesiąc. W Łodzi w 16-metrowym murowanym pomieszczeniu deszcz nie będzie kapał za nasze auto, gdy zapłacimy 400 zł za miesiąc, a w Kaliszu musimy się liczyć z wydatkiem 250 zł za miesiąc.

Garaż w KaliszuGaraż w Kaliszu Otodom

Garaż w ŁodziGaraż w Łodzi Otodom / screen

Garaż w WarszawieGaraż w Warszawie Otodom / screen

– Miejsca parkingowe zawsze rozchodzą się ekspresowo. Nawet jeżeli jedna rodzina dla oszczędności nie wykupi miejsca parkingowego, to następna będzie chciała wykupić dwa albo nawet trzy. Zawsze będzie więc tak, że tych miejsc może okazać się za mało – zaznaczył w rozmowie z Business Insider Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Źródła: wyborcza.biz / Business Insider / Otodom

Więcej o: