Gdzie rosną krokusy w Tatrach? W tych miejscach zobaczysz ich najwięcej

Kwitnące krokusy obserwować możemy wczesną wiosną oraz na jesieni, jednak przyjęło się, że są one zwiastunem końca zimy. Ten niezwykły pokaz malowniczych kwiatowych dywanów co roku przyciąga tysiące turystów w te rejony Tatr, w których rośnie najwięcej krokusów. Gdzie oglądać krokusy w Tatrach? Oto lista miejsc.

W Tatrach znajdziemy wiele miejsc, w których kwitną krokusy. Jedne z nich cieszą się większą popularnością, inne z kolei nie przyciągają aż tak licznej grupy turystów. Łącznie na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego rośnie co najmniej 120 milionów krokusów.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie rosną krokusy w Tatrach

Miejscem, w którym turyści najchętniej oglądają krokusy, jest Dolina Chochołowska oraz położne w pobliżu Polana Biały Potok i Siwa Polana. Jeśli jednak wolimy unikać tłumów i podziwiać krokusy w spokojniejszych, ale równie urokliwych miejscach, powinniśmy wybrać się w okolice Polany Kalatówki. Jest ona położona nieco dalej, dlatego wielu turystów nie dociera w tamte rejony.

Zazwyczaj krokusy możemy też podziwiać w takich miejscach jak Polana Olczyska, Dolina Kościeliska, Kopieniec, Droga pod Reglami, Toporowa Cyrhla, Kościelisko, Witów czy Dzianisz, Rusinowa Polana.

Kiedy kwitną krokusy w Tatrach

Wiele osób zastanawia się, jak długo kwitną krokusy w Tatrach. Otóż wszystko zależy od czynników pogodowych takich jak temperatura czy grubość pokrywy śnieżnej. Lżejsze zimy sprzyjają szybszemu zakwitowi krokusów. Zazwyczaj jest to okres około 10 dni od marca do kwietnia. Krokusy można wtedy podziwiać przez około 2-3 tygodnie.

Wybierając się na poszukiwanie krokusów, musimy pamiętać, że są one pod ochroną! Nie wolno ich zrywać, zadeptywać i niszczyć. Według polskiego prawa za zrywanie krokusów grozi mandat w wysokości od 200 do 500 złotych.

Zobacz też: Gdzie kwitną krokusy w Beskidach? Te miejsca koniecznie musicie odwiedzić

Więcej o: