Gdzie kwitną krokusy w Beskidach? Te miejsca koniecznie musicie odwiedzić

Krokusy w górach najczęściej przywodzą na myśl Dolinę Chochołowską w Tatrach, do której co roku wędrują tysiące turystów, by podziwiać te piękne, barwne kwiaty. Istnieje jednak alternatywna dla zatłoczonych Tatr, gdzie krokusy kwitną wśród równie malowniczych krajobrazów. Mowa oczywiście o Beskidach. Podpowiadamy, gdzie oglądać krokusy w Beskidach.

Krokusy w Beskidach rosną w wielu miejscach, dlatego nie musimy ograniczać się wyłącznie do jednego obszaru. Wędrując górskimi szlakami, możemy się na nie natknąć zupełnie przypadkowo. Oto lista miejsc, w których rosną krokusy w Beskidach.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie rosną krokusy w Beskidach? Lista miejsc, gdzie oglądać krokusy w Beskidach

Najwięcej krokusów kwitnie w Beskidzie Żywieckim i Beskidzie Makowskim, w miejscach objętych kulturowym wypasem owiec. W Beskidzie Żywieckim znajdziemy je w Złatnej, gdzie rosną przy zabytkowej Leśniczówce. W Zapolance krokusy rosną w górnej części przysiółka poniżej lasu. Znajduje się tam punkt widokowy rozpościerający się na Worek Raczański. W Beskidzie Żywieckim krokusy rosną również w miejscach takich jak: Hala Rysianka, Hala Lipowska, Hala Redykalna czy Hala Pawlusia.

Gdzie oglądać krokusy w Beskidach?

Krokusy zobaczyć możemy również w Beskidzie Wyspowym, gdzie rosną w okolicach Suchej Polany, Lubonia Wielkiego czy Przełęczy Przysłopek. Szukając krokusów w Gorcach, powinniśmy wybrać się na Halę Turbacz, która położona jest na północ od schroniska na Turbaczu, Halę Długą, Polanę Podskały oraz Długą Polanę.  

Krokusy znajdziemy też w Beskidzie Makowskim, na przykład na Hali Trzebuńskiej na Jałowców, gdzie kwitną one w rejonie szczytu góry. Miejsca z krokusami znajdziemy także przy szlakach prowadzących na Jałowiec, zarówno od strony Stryszawy, jak i Zawoi.

Kiedy kwitną krokusy w Beskidach?

Wiele osób, którym zależy na podziwianiu tych pięknych kwiatów, zastanawia się, jak długo kwitną krokusy w Beskidach. Szafrany spiskie (krokusy) kwitną na wiosnę od marca do kwietnia przez okres od 7 do 10 dni. Podziwiać możemy je więc w krótkim okresie około 2-3 tygodni.

Zobacz też: Kiedy kwitną krokusy? Sadzenie, cena, symbolika

Więcej o: