Chowaj czapkę i kurtkę. W polskich górach leśnicy zauważyli pierwsze zwiastuny wiosny. Przyroda budzi się do życia

Kończy się luty, a za oknami coraz częściej dostrzec można pierwsze oznaki wiosny. Dni stają się dłuższe, coraz częściej zza chmur wygląda słońce, jednak przeplata się to wszystko z przymrozkami i opadami śniegu. Nietrudno w takiej sytuacji stracić resztki nadziei na rychłą wiosnę, aczkolwiek w polskich górach niewątpliwie ona nadchodzi.

Choć w marcu każdy spodziewa się już wiosny, w polskich górach nie jest to tak oczywiste. Wiosna nadchodzi tam zdecydowanie później i jeszcze w kwietniu nietrudno o śnieg w wyższych partiach. Ba, śnieg utrzymuje się gdzieniegdzie nawet cały rok. Tymczasem leśnicy już teraz opublikowali zdjęcia niewątpliwego zwiastuna wiosny. Czy nadejdzie szybciej niż zazwyczaj?

Nadchodzi koniec zimy? Przyroda budzi się do życia

Nietrudno stwierdzić, że wolnymi krokami nadchodzi wiosna. Wystarczy spojrzeć w kalendarz. Jednak nie zawsze marzec okazuje się ciepły i wiosenny. Zima potrafi zaskoczyć jeszcze w kwietniu. Na południu kraju, w górach turyści i mieszkańcy odczuwają zmiany pogody. Mimo nieciekawej prognozy, zapowiadającej ponowne opady śniegu w najbliższych dniach, ostatnio znacznie się ociepliło. W końcu w marcu jak w garncu i możemy spodziewać się pogodowej sinusoidy. Jednak niewątpliwie odczuwalne temperatury są znacznie wyższe niż kilka tygodni temu, śnieg powoli topnieje, a ptaki swoim śpiewem cieszą uszy wszystkich. 

Zobacz wideo Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"

Krokusy zwiastują wiosnę w Beskidach

Bezapelacyjnym dowodem na rychłe przyjście wiosny jest pojawienie się krokusów. Choć od pojawienia się pierwszych kwiatów, do prawdziwego wysypu tych roślin minie zapewne kilka tygodni, jest to sygnał od natury, że wiosna pojawi się już niebawem. Leśnicy z Gorczańskiego Parku Narodowego udostępnili fotografie zaobserwowanych krokusów. Internauci nie kryją zachwytu. Choć zima według zapewnień jeszcze nie da o sobie zapomnieć, zdecydowanie jest czego oczekiwać. 

Super, wiosna blisko.
Pachnie wiosną!!

- zachwycają się obserwatorzy. Niewątpliwie tegoroczna zima dała Polakom w kość i bardziej niż zwykle będą wyczekiwać nadejścia cieplejszych, słonecznych dni.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: