Scena jak z filmu Hitchcocka. Internauci: Koniec świata jest bliski. Naukowcy uspokajają

Stado ptaków obsiadło chodniki, podwórka i dachy domów na osiedlu mieszkaniowym w Querétaro w Meksyku. Użytkownicy TikToka i Twittera czym prędzej opublikowali nagranie w mediach społecznościowych, sugerując, że koniec świata jest bliski, bo zwierzęta doskonale wyczuwają kryzys ekologiczny. Naukowcy czym prędzej zdementowali te pogłoski. Zachowanie ptaków "nie jest ani zbyt zaskakujące, ani przerażające" - powiedział cytowany przez agencję AP Richard Prum, ornitolog i biolog z Uniwersytetu Yale.

Choć widok setek ptaków zgromadzonych tuż przy domostwach może przywoływać skojarzenia do słynnego dreszczowca Alfreda Hitchcocka, to mieszkańcy osiedla mieszkaniowego w Querétaro w Meksyku mogą być spokojni. Nie grozi im żadna apokalipsa ani koniec świata, jak przepowiadają niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

"W Meksyku ptaki zaczęły gromadzić się na ulicach" – czytamy w tweecie, który został udostępniony ponad 5 tys. razy. "Ptaki wyczuwają nadchodzący kryzys ekologiczny" - sugeruje autor postu. Inni pisali, że wideo zostało nakręcone w Kioto w Japonii i na pewno zapowiada zbliżające się trzęsienie ziemi lub inną katastrofę.

"Nie ma się czym martwić"

Naukowcy mają jednak inne zdanie i uspokajają, że to naturalne zachowanie dla ptaków tego gatunku. Richard Prum, ornitolog i biolog ewolucyjny na Uniwersytecie Yale, powiedział AP, że to najpewniej kosy Brewera, które regularnie gromadzą się w dużych grupach.

Jak wyjaśnił ekspert, kosy Brewera rozmnażają się w centralnych i zachodnich Stanach Zjednoczonych. Zimę zaś spędzają w południowych Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W celach bezpieczeństwa łączą się w ogromne stada. – Szczególnie wieczorami – dodał Prum.

Ornitolog wyjaśnił, że kosy najpewniej planowały w pobliżu spędzić noc. W parku miejskim czy gaju. Sfilmowana masa "może stanowić część stada, która zebrała się w grupę, aby razem poczuć się bezpieczniej".

Rejkiawik, Islandia Wybrano najbezpieczniejsze kierunki na wakacje 2023. Zestawienie otwiera nordycka kraina

Inni eksperci również są podobnego zdania. "Nie ma się czym martwić" - powiedział prof. Chris Williams z Uniwersytetu Delaware. "Kosy bardzo często gromadzą się w tysiącach, a nawet milionach".

Bałtyk wyrzucił ciało martwego delfina Ciało martwego delfina wyrzucone na plażę. To istny ewenement w Bałtyku

Prum zauważył, że w ciągu miesiąca od opublikowania wideo w środkowym Meksyku nie doszło do żadnej poważnej klęski żywiołowej.

"Wątpię, aby ptaki wyczuwały nadchodzący kryzys ekologiczny" - dodał Prum. - "Raczej nie jest to reakcja stresowa ani żadne przeczuwanie zbliżającej się katastrofy".

Źródła: Polsat News / AP