Wybrano najbezpieczniejsze kierunki na wakacje 2023. Zestawienie otwiera wyspiarskie państwo

Choć do wakacji jeszcze trochę czasu, wiele osób już przegląda oferty biur podróży. I choć z reguły podczas wyboru miejsca na urlop kierujemy się gwarantowaną pogodą czy niskimi cenami, niektórzy szerokim łukiem omijają potencjalnie niebezpieczne kraje. W tym ostatnim przypadku szczególnie pomocny może być najnowszy ranking.

Wakacje to czas beztroski i odpoczynku. Niektórzy uwielbiają wypoczywać na plażach, jeszcze inni preferują aktywne zwiedzanie miast i miasteczek. Problem może pojawić się jednak w sytuacji, gdy znajdziemy się w miejscu, które nie budzi naszego zaufania. Aby uniknąć takiej sytuacji i wypoczywać bez stresu, specjaliści przeprowadzili dla brytyjskiego magazynu "Express" badania, które miały wskazać najbardziej bezpieczne kierunki turystyczne w 2023 roku. 

Zobacz wideo Jak wygląda hotel 5-gwiazdkowy w Kolumbii? W Polsce miałby maksymalnie trzy gwiazdki

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Nie tylko rabunki. Te kryteria brano pod uwagę podczas opracowywania wyników badań

Aby wybrać bezpieczne kierunki, specjaliści, korzystając z serwisów turystycznych Delicious i Touropia, wybrali sto miejsc, w które chętnie udają się turyści. Następnie sprawdzono, jak poszczególne kraje są oceniane w wybranych kategoriach. 

Jednym z kryteriów, według których oceniano miejsca turystyczne, było zaufanie do policji. Aby to zbadać, wykorzystano dane z Fraser Institute's Human Freedom Index. Przyglądano się także danym, które dotyczyły terroryzmu (dane na ten temat pochodziły z Institute for Economics and Peace's Global Terrorism Index) oraz wskaźnikowi zabójstw. 

Oprócz tego sprawdzano także, czy ludzie czują się bezpiecznie podczas samotnych spacerów, zwłaszcza nocą, a także, czy obawiają się napadu lub kradzieży. Twórcy raportu brali pod uwagę także poziom tolerancji dla osób LGBTQ+. 

Spokojne wakacje? Tam odpoczniesz bez stresu

Badanie, które na zlecenie brytyjskiego magazynu opracowała firma Get Licensed, dało dość przewidywalne wyniki, do których dotarł onet.pl. Na pierwszym miejscu najbezpieczniejszych miast turystycznych w 2023 roku miejscu znalazł się bowiem islandzki Reykjavik, który otrzymał w sumie aż 8,87 punktów w 10-stopniowej skali Global Holiday Safety Score. 

Tak wygląda pełne zestawienie:

  1. Islandia, Reykjavik
  2. Szwajcaria, Berno
  3. Norwegia, Bergen
  4. Japonia, Kioto
  5. Tajwan, Tajpej
  6. Singapur, Singapur
  7. Dania, Kopenhaga
  8. Austria, Salzburg
  9. Japonia, Tokio
  10. Katar, Doha/Słowenia, Lublana.
Więcej o: