Wybrano najbezpieczniejsze kierunki na wakacje 2023. Zestawienie otwiera wyspiarskie państwo

Choć do wakacji jeszcze trochę czasu, wiele osób już przegląda oferty biur podróży. I choć z reguły podczas wyboru miejsca na urlop kierujemy się gwarantowaną pogodą czy niskimi cenami, niektórzy szerokim łukiem omijają potencjalnie niebezpieczne kraje. W tym ostatnim przypadku szczególnie pomocny może być najnowszy ranking.

Wakacje to czas beztroski i odpoczynku. Niektórzy uwielbiają wypoczywać na plażach, jeszcze inni preferują aktywne zwiedzanie miast i miasteczek. Problem może pojawić się jednak w sytuacji, gdy znajdziemy się w miejscu, które nie budzi naszego zaufania. Aby uniknąć takiej sytuacji i wypoczywać bez stresu, specjaliści przeprowadzili dla brytyjskiego magazynu "Express" badania, które miały wskazać najbardziej bezpieczne kierunki turystyczne w 2023 roku. 

Zobacz wideo Jak wygląda hotel 5-gwiazdkowy w Kolumbii? W Polsce miałby maksymalnie trzy gwiazdki

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Zamek Łapalice Zalegalizują "polski Hogwart"? Burmistrz Kartuz mówi o "milowym kroku"

Nie tylko rabunki. Te kryteria brano pod uwagę podczas opracowywania wyników badań

Aby wybrać bezpieczne kierunki, specjaliści, korzystając z serwisów turystycznych Delicious i Touropia, wybrali sto miejsc, w które chętnie udają się turyści. Następnie sprawdzono, jak poszczególne kraje są oceniane w wybranych kategoriach. 

Jednym z kryteriów, według których oceniano miejsca turystyczne, było zaufanie do policji. Aby to zbadać, wykorzystano dane z Fraser Institute's Human Freedom Index. Przyglądano się także danym, które dotyczyły terroryzmu (dane na ten temat pochodziły z Institute for Economics and Peace's Global Terrorism Index) oraz wskaźnikowi zabójstw. 

Oprócz tego sprawdzano także, czy ludzie czują się bezpiecznie podczas samotnych spacerów, zwłaszcza nocą, a także, czy obawiają się napadu lub kradzieży. Twórcy raportu brali pod uwagę także poziom tolerancji dla osób LGBTQ+. 

Zakopane. Turyści mniej demolują, ale stawiają absurdalne wymagania Zakopane. Turyści mniej demolują, ale stawiają absurdalne wymagania

Spokojne wakacje? Tam odpoczniesz bez stresu

Badanie, które na zlecenie brytyjskiego magazynu opracowała firma Get Licensed, dało dość przewidywalne wyniki, do których dotarł onet.pl. Na pierwszym miejscu najbezpieczniejszych miast turystycznych w 2023 roku miejscu znalazł się bowiem islandzki Reykjavik, który otrzymał w sumie aż 8,87 punktów w 10-stopniowej skali Global Holiday Safety Score. 

Tak wygląda pełne zestawienie:

  1. Islandia, Reykjavik
  2. Szwajcaria, Berno
  3. Norwegia, Bergen
  4. Japonia, Kioto
  5. Tajwan, Tajpej
  6. Singapur, Singapur
  7. Dania, Kopenhaga
  8. Austria, Salzburg
  9. Japonia, Tokio
  10. Katar, Doha/Słowenia, Lublana.
Więcej o: