Zalegalizują "polski Hogwart"? Burmistrz Kartuz mówi o "milowym kroku"

Nazywają go polskim Hogwartem lub kaszubskim zamkiem Disneya. Przyciąga jednak nie fanów bajek, a poszukiwaczy wrażeń i miłośników urbeksu. Mowa o "największej budowlanej samowolce na Pomorzu", która już wkrótce może doczekać się rozwoju.

Niezwykła, okazała budowla położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego miała być prawdziwym "dziełem życia" pomysłodawcy i inwestora tego obiektu. - Ten zamek nie powstał z kapelusza. Myślałem o nim od wczesnej młodości - wyjaśniał Piotr Kazimierczak, cytowany przez naTemat.pl. Okazało się jednak, że budowla nie powstała tam legalnie. Potwierdza to radny z Kartuz, Arkadiusz Socha, który w rozmowie z wyżej cytowanym źródłem tłumaczy:

Z tego, co pamiętam, to była samowolka budowlana. A inwestor prawdopodobnie miał tylko zgodę na wybudowanie domku letniskowego z garażem.

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Łapalice. Niedokończony zamek ulubieńcem turystów

Pomimo że niezwykły, kilkupiętrowy zamek z dwunastoma wieżami nie został dokończony, stał się prawdziwym wabikiem na turystów, którzy chcieli zobaczyć go na własne oczy. I rzeczywiście, na terenie budowy pojawiały się prawdziwe tłumy. Nie wszyscy jednak tylko przechadzali się zamkowymi korytarzami. Obiekt odwiedzali także imprezowicze i wandale, którzy zostawiali po sobie "pamiątki" w postaci graffiti czy śmieci. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie zamkiem lokalni radni apelowali o zabezpieczenie budowy lub założenie monitoringu. 

Zamek doczeka się remontu? "Zrobiliśmy milowy krok"

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kartuzach burmistrz Mieczysław Gołuński podjął temat zamku i poinformował, że budowę będzie można legalnie dokończyć. Jest to związane z zakończeniem prac nad planem zagospodarowania przestrzennego oraz z faktem, że gmina Kartuzy uzyskała zgodę, by wpisać tam łapalicki zamek.

Zrobiliśmy milowy krok w sprawie zamku w Łapalicach. Mieliśmy pewien zastój, jeżeli chodzi o prace nad planem miejscowym obejmującym zamek w Łapalicach, ale dzięki przychylności pana konserwatora zabytków procedura ruszyła. W ubiegłym tygodniu przyszła decyzja pozytywna na zakończenie projektu i uzgodnienie budowy tego zamku

- tłumaczył burmistrz Kartuz, cytowany przez expresskaszubski.pl. Szef kartuskiego magistratu podkreślał także, że rozbiórka obiektu byłaby bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Co więcej, dokończeniem budowy zainteresowany jest jej pomysłodawca. 

 Jest szansa, że ten obiekt będzie się rozwijał, będzie się budował, bo jest tego typu zainteresowanie ze strony właściciela.
Więcej o: