To niedoceniane polskie miasto może być perłą turystyczną. "Jest piękny, nastrojowy"

Otwierają się wrota do podziemi. Z zimnymi ścianami kontrastuje ciepłe światło obiektów przypominających pochodnie. Reszta pozostaje w mroku. Schodzimy 10 metrów w dół, do 25 piwnic, 15 korytarzy i czasów średniowiecza. Tajemnicze pomieszczenia, kopie dybów, rewolwer na kule z pieprzem lub tabaką - połączenie wszystkich tych elementów przenosi nas do obcej krainy. W rzeczywistości znajduje się ona w Polsce. To tylko jedna z wielu atrakcji miasta, które wciąż jest odrobinę niedoceniane przez turystów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" może być ratunkiem dla osób, które marzą o wehikule czasu i przeniesieniu się o kilkaset lat wstecz - przynajmniej na kilka chwil. Na końcu podziemnego spaceru wśród dybów i rewolwerów, czekają wrota do współczesności; szklane drzwi, przez które widać gości eleganckiej restauracji hotelu Ambasadorski. To tylko jedna z atrakcji urokliwego Rzeszowa, który często pomijany jest w rankingach i zestawieniach turystycznych. Zupełnie niesłusznie. 

Nieoszlifowany diament

Planując weekendową wycieczkę lub wakacyjny wyjazd na terenie naszego kraju, zazwyczaj w pierwszej kolejności myślimy o perełkach turystycznych; do głowy przychodzi więc Zakopane, Bałtyk, Sandomierz czy - dla miłośników natury - Roztocze. Prawdę mówiąc, nie znam osoby, która bez zastanowienia odpowiedziałaby "jedźmy zwiedzić Rzeszów". A szkoda. Stolica Podkarpacia ma bowiem do zaoferowania bardzo wiele atrakcji turystycznych, które tylko czekają na odkrycie. 

 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Zamek Lubomirskich

Zwiedzanie Rzeszowa warto zacząć na bogato - od barokowego zamku Lubomirskich. Obecnie jest to siedziba Sądu Okręgowego, wyróżniająca się na tle miasta imponującą bryłą fortyfikacji z bastionami, za jakimi się kryje. Budowę tej niezwykłej rezydencji rozpoczęto w XVI wieku. W latach 1985-93 została odrestaurowana, odnowiono również jej wnętrza. - Przywrócono pierwotną salę reprezentacyjną i odtworzono znajdującą się w północnym skrzydle dawną kaplicę więzienną - podają autorzy bloga "Polskie Szlaki". 

 

(Nie)zwykły spacer

Aby nasycić się urokiem Rzeszowa, warto wybrać się na zwykły spacer. Najlepiej w kierunku słynnego rynku z okazałym ratuszem z XVI wieku, urokliwymi kamieniczkami i zabytkową studnią. Następnie można odwiedzić również Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, w którym uwagę przyciągają barwne stroje, haftowane serdaki i kolekcja powojennych zabawek. 

W pobliżu znajdują się liczne puby, kawiarnie i restauracje. Dla miłośników mocniejszych trunków obowiązkowym punktem będzie Stary Browar Rzeszowski, oferujący piwo własnej produkcji. Miejscami godnymi uwagi turystów są również:

  • Muzeum Dobranocek, 
  • bulwary nad Wisłokiem, sprzyjające spotkaniom towarzyskim,
  • Pomnik Czynu Rewolucyjnego, będący niepisanym symbolem miasta,
  • letni pałacyk Lubomirskich,
  • ciąg secesyjnych willi przy al. Pod Kasztanami.

Urokami Rzeszowa zdają się również zachwycać internauci; w komentarzach pod kadrami przedstawiającymi miasto czytamy bowiem: "Pięknie tu!", "Cudownie, zawsze z wielką przyjemnością odwiedzam Rzeszów, jest piękny, nastrojowy, zupełnie inny niż inne polskie miasta, kojarzy mi się z ciepłem, przyjaznymi ludźmi i zacisznymi ulicami".

 

OFERTY AVANTI24.PL: Idealny sweter na wiosnę za 30 złotych! Ten model z Pepco jest ponadczasowy

Źródła: Magazyn Travelist, Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Szlaki

Więcej o: