Znikające plaże w Tunezji? "Około 80 procent firm zostało poszkodowanych"

Tunezja słynie z przepięknych plaż. Turyści chętnie wyjeżdżają tam na wakacje, aby oderwać się od codzienności i poleżeć pod palmami. Okazuje się jednak, że krajobraz bardzo się zmienia. Na wybrzeżach zamiast złocistego piasku pojawiają się kamienie. Lokalny mieszkańcy są bardzo zmartwieni. Agencja Reutera informuje, że problem wynika z ocieplenia klimatu.
Zobacz wideo Mai Hyży ślub marzeń: Chciałabym wyjechać za granicę, w boho, z wiankiem

Wakacje w Tunezji przed laty były jednym z najczęściej wybieranych kierunków. Choć jak informowaliśmy niedawno, w branży turystycznej zauważalny jest powrót dawnego trendu, to jednak krajobraz tamtejszych plaż ulega zmianie. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie.

Znikają piękne plaże w Tunezji. Turyści nie będą zachwyceni

Jak informuje Agencja Reutera problem zmieniającego się krajobrazu Tunezji to poważne zjawisko. Według rybaków z miasteczka Ghannouch zmiany klimatu doprowadzają do nieustannego wzrostu poziomu mórz. Dochodzi do erozji wybrzeża, znikają plaże, a skutki tego zjawiska odczuwają nie tylko turyści. Lokalni przedsiębiorcy są zmuszeni do zamykania restauracji, a rybacy odnotowują duże straty.

Sassi Alaya, szef cechu rybaków w południowym porcie miasta, powiedział, że połowa miejscowych rybaków i około 80% firm, w tym restauracje i kawiarnie, zostało poszkodowanych wzdłuż najbardziej zerodowanych obszarów wybrzeża

- czytamy w komunikacie Agencji Reutera.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skąd bierze się erozja plaż? Za zmianą klimatu stoi człowiek

Lokalni rybacy mówią otwarcie o tym, że erozja wybrzeża jest bardzo uciążliwym zjawiskiem i stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Coraz trudniej wypłynąć w morze, by dokonać planowanych połowów. Skały niszczą łodzie i sieci. Piasek jest wypłukiwany z plaż i pojawiają się kamienie. 

Kilka razy uszkodziłem swoją łódź. Coraz trudniej jest iść nad morze i łowić ryby

- czytamy wypowiedź rybaka, ojca czwórki dzieci.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Agencję Reutera, obszarem najbardziej dotkniętym przez erozję wybrzeża jest Maghreb, czyli region w Afryce składający się z Maroka, Tunezji, Algierii i Libii. Niepokojące zjawisko spowodowane jest niszczeniem naturalnych mechanizmów obronnych takich jak wydmy oraz wzmożonej budowy tam magazynujących piasek.

Jak wynika z badań, w ciągu ostatnich trzech dekad Tunezja miała najwyższe wskaźniki erozji, wynoszące średnio prawie 70 cm rocznie

- pisze Agencja Reutera.

Przyspieszające zmiany klimatyczne przyniosły Tunezji także gwałtowny wzrost temperatur, pogłębiające się susze i mniejsze opady, które wraz z podnoszącym się poziomem morza szkodzą nie tylko sektorowi rybołówstwa, ale także rolnictwu i turystyce

- dodają eksperci.

Oula Amrouni, badacz z Narodowego Instytutu Nauk i Technologii Morskich (INSTM) uważa, że za pogłębiającą się erozję odpowiada człowiek. Zaznacza, że zatłoczone plaże oraz powstające blisko zabudowania zastępują wydmy i tereny podmokłe, które stanowiły naturalny system obronny wybrzeża.

Więcej o: