Kiedy jest zmiana czasu na letni? Już niedługo powitamy dłuższe i jaśniejsze wieczory

Kiedy jest zmiana czasu? To pytanie pojawia się w głowach osób, które mają już dość zimowych ciemności. Mamy dla nich dobrą wiadomość. Już niedługo, bo w marcu, zmrok będzie zapadał coraz później, a my będziemy mogli cieszyć się dłuższymi dniami.

Już niedługo będziemy mogli pożegnać się z krótkimi, zimowymi dniami i przywitać jasne i wiosenne popołudnia. Jednak może być to zła informacja dla osób, które lubią dłużej pospać. Przyzwyczajenie się do wcześniejszych pobudek zwykle zajmuje kilka dni. Kiedy jest zmiana czasu? 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Kiedy jest zmiana czasu?

Zegarki przestawiamy dwa razy w roku zgodnie z bezterminowo obowiązującą dyrektywą Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Wynika z niej, że czas letni środkowoeuropejski wypada w ostatnią niedzielę marca i trwa do ostatniej niedzieli października o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT). W tym roku rozpocznie się on więc w nocy z 25 na 26 marca. Wówczas zegarki przestawimy o jedną godzinę do przodu - z 2:00 na 3:00.

W Polsce kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, które informuje o następujących terminach w kolejnych latach:

  • w 2024 r. - 31 marca,
  • w 2025 r. - 30 marca,
  • w 2026 r. - 29 marca.

Kontrowersje wokół zmiany czasu

Ustalenia dotyczące przestawiania zegarków zostały wprowadzone w Europie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii. Obecnie od wielu lat toczy się debata nad sensem zmiany czasu. Przeciwnicy wskazują, że ma to negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a w dodatku ma niewielki wpływ na oszczędzanie energii. Również Parlament Europejski poparł propozycję zniesienia zmian czasu w 2019 roku. Prace jednak zostały zatrzymane przez pandemię.  

Na chwilę obecną nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu i czy ostatecznie odejdziemy w najbliższych latach od sezonowych zmian czasu. W związku z tym również w Polsce nie były prowadzone prace zmierzające do wypracowania ostatecznego stanowiska Polski w sprawie przyjęcia w naszym kraju jednego czasu

- tłumaczyła w grudniu wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska w odpowiedzi na interpelację poselską 37644

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: