Zignorowali ostrzeżenia i weszli na zamknięty szlak w Karkonoszach. "To igranie z losem"

Od początku roku w polskich górach panują trudne warunki pogodowe, które skutecznie krzyżują plany niejednym turystom. Ostrzeżenia wydano także w Karkonoszach. Nie przeszkodziło to jednak dwójce nastoletnich turystów w wejściu na zamknięty szlak, który w obecnym czasie jest niezwykle niebezpieczny.

W związku z oblodzeniem szlaków, silnym wiatrem i kiepską widocznością w wyższych partiach Karkonoszy zamknięto szlak niebieski na Śnieżkę, zwany Drogą Jubileuszową. Niestety ostrzeżenia nie powstrzymały dwóch turystów od dostania się na trasę.

Wybrali się na oblodzony szlak w sportowych butach

Zdobywanie Śnieżki szlakiem niebieskim, który w obecnym czasie jest niebezpieczny ze względu na znaczne oblodzenie drogi, jest niczym igranie z losem. Mimo ostrzeżeń i przypomnień o bezpieczeństwie na szlaku ze strony ratowników górskich oraz samego Karkonoskiego Parku Narodowego nie brakuje śmiałków, którzy ów uwagi zdają się ignorować.

Dwójka turystów udała się na szlak mimo zakazu. Dodatkowo ich strój nie był w żaden sposób przystosowany do panujących na trasie warunków. Tłumaczyli się, że nie zrozumieli ostrzeżeń ani tablic ostrzegawczych, ponieważ nie rozumieją języka polskiego.

Wchodzenie na oblodzoną Drogę Jubileuszową to igranie z losem. Tej dwójce nastoletnich turystów się udało. Tłumaczyli, że nie znają polskiego, a szlak próbowali forsować w sportowych butach, bez raków czy raczków.

- możemy przeczytać w poście na profilu KPN.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Internauci są oburzeni. "Nieznajomość języka nie zwalnia z myślenia"

Pod postem Karkonoskiego Parku Narodowego nie brakuje komentarzy potępiających postępowanie turystów. Zdecydowana większość komentujących opowiada się za zwiększeniem mandatów za takie występki.

Świadomie zlekceważyli zakaz, to świadomie powinni ponieść konsekwencje w postaci wysokiej grzywny.

- stwierdził jeden z internautów.

Z przestrzeganiem zasad w górach jest dokładnie tak samo, jak z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego. [...] może trzeba powołać grupę strażników, która będzie walczyć z ludzką głupotą?

- podsumowuje inny mężczyzna.

Chyba tylko kara pieniężna przemówiłaby do tępej głowy. [...] Czesi doskonale to rozumieją i kary są bardzo dotkliwe.

- wypowiada się ostro internautka.

Bez wątpienia temat turystów łamiących przepisy i ignorujących ostrzeżenia ratowników za każdym razem budzi silne emocje. Niestety stale mierzymy się z brakiem odpowiedzialności niektórych podróżujących. Warto na bieżąco śledzić komunikaty GOPR oraz parków narodowych. Wybierając się w góry pamiętajmy również o odpowiednim stroju i sprzęcie. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: