Tanie podróżowanie odejdzie w zapomnienie? Pasażerowie będą musieli płacić znacznie więcej za bilety

Znalezienie atrakcyjnych cenowo biletów lotniczych staje się coraz trudniejsze. Wszystko to za sprawą szalejącej inflacji, drożejącego paliwa, a także wojny w Ukrainie. Jednak jak się okazuje, pasażerowie będą musieli płacić jeszcze więcej. Unia Europejska poinformowała o pracach nad nowymi przepisami.

Linie lotnicze odpowiadają za emisję ogromnych ilości dwutlenku węgla, ale nie są obciążane żadnymi kosztami z tego powodu. Już wkrótce ma się to zmienić. Unia Europejska rozpoczęła prace nad nowymi przepisami w sprawie naliczania opłat za emisję gazów cieplarnianych. Takie rozwiązanie może sprawić, że niedługo będziemy musieli zapomnieć o tanim podróżowaniu. 

Zobacz wideo Czy paliwo lotnicze może być ekologiczne?

Unia Europejska z nowym prawem

Już od 2024 roku ma zostać wycofana jedna czwarta darmowych pozwoleń, od 2025 roku połowa, natomiast od 2026 roku przewoźnicy będą musieli pokrywać całość kosztów. Zdaniem Jaime'go Rowbothama - analityka Deutsche Bank - Ryanair, Wizz Air czy easyJet wydadzą łącznie 785 mln euro. Później koszta mogą wzrosnąć nawet do 2,25 mld euro.

Bilety będą droższe

Analitycy spodziewają się, że zwiększone koszty dla przemysłu lotniczego uderzą w kieszeni pasażerów.  Jak donosi "Financial Times", ceny biletów w obie strony mogą wzrosnąć od 8 do 10 euro więcej (około 38-47 zł). Zdaniem Alexa Irvinga, analityka Bernstein koszt dostosowania się do systemu przez sześciu największych wewnątrzunijnych przewoźników wzrośnie w 2027 roku do około 5 mld euro.

Linie lotnicze nie mogą tego wchłonąć... i będą musiały podnieść ceny

- przyznał Alex Irving cytowany przez "Financial Times". 

Z kolei grupa lobbystyczna przemysłu lotniczego Airlines for Europe stwierdziła, że za sprawą nowych przepisów loty m.in. do Paryża, Amsterdamu czy Frankfurtu mogą stać się około 23-29 proc. droższe w 2035 roku. To z kolei może doprowadzić do zmniejszenia liczby podróżujących do tych miejsc nawet o 17 procent.

Aktualizacja przepisów ma wejść w życie wiosną tego roku, po zatwierdzeniu ostatecznej ustawy przez Parlament Europejski i unijnych ministrów środowiska. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: