Zaskakujące doniesienia z Japonii. Badacze wykazali, że świat zyska aż siedem tysięcy nowych wysp

Japonia, państwo leżące w obrębie "ognistego pierścienia Pacyfiku", jest nieustannie zagrożona erupcjami wulkanów, trzęsieniami ziemi i falami tsunami. Tego typu zjawiska mogą zmieniać obszar, na którym zlokalizowany jest Kraj Kwitnącej Wiśni. Władze sprawdziły, jak liczne są wyspy, które wchodzą w skład państwa.

Cesarstwo Japonii można najtrafniej opisać jako archipelag otoczony wodami mórz i Oceanu Spokojnego. Obszar lądowy kraju skupiony jest wokół głównych wysp - m.in. Hokkaido i Honsiu - które stanowią 97 proc. powierzchni. Towarzyszące im mniejsze strefy wciąż ulegają przekształceniom. Mają na to wpływ przede wszystkim często występujące tajfuny, tsunami i trzęsienia ziemi. Japonia położona jest na styku płyt tektonicznych, co sprzyja nieustannym zmianom ukształtowania terenu.

Zobacz wideo "Zawsze myślałem, że Japonia to tylko betonowy las". Marcin Krukowski z Japonii

Japończycy nie wiedzieli o istnieniu tysięcy wysp? 

W 2021 roku jeden z parlamentarzystów wnioskował o ponowne zbadanie liczby wysp, które wchodzą w skład wielkiego archipelagu. W 1987 roku obszar Japonii analizowała straż przybrzeżna. Prace funkcjonariuszy wykazały, że państwo może pochwalić się 6 852 wyspami. Od tamtej pory krajowe władze nie podejmowały nowych inicjatyw. Polityk Partii Liberalno-Demokratycznej przekonywał jednak, że tego typu działania leżą w interesie narodowym.

Sapporo - poznaj jedno z największych miast Japonii, odwiedź park w samym jego centrum i weź udział w Festiwalu Śniegu! Zdjęcie ilustracyjne Sapporo - poznaj jedno z największych miast Japonii

Najnowsze dane Japońskiego Urzędu Informacji Geoprzestrzennej opublikowała agencja Kyodo News. Wynika z nich, że Japończycy nie znali ponad połowy wysp, z których składa się państwo. Jeśli informacje potwierdzą się, państwo będzie mogło pochwalić się 14 125 wyspami. To o 7 273 więcej niż dotychczas oficjalnie podawano. 

Japonia nie będzie większa 

Japoński Urząd Informacji Geoprzestrzennej sprecyzował, że nowe odkrycie nie wpłynie na powierzchnię kraju, która sięga 377 975 km kw i 3,3 tys. km długości. Ustalenia mają wpłynąć na świadomość o dokładnym ukształtowaniu terenu państwa. Przy tworzeniu danych, badacze korzystali z technologii mapowania cyfrowego. To proces, w którym obszar poddawany jest analizie lądowej i lotniczej przy pomocy specjalnych narzędzi. Te generują następnie obraz komputerowy, który może być wykorzystywany przy pracy naukowców.

Wyspa Królików jest zagrożona. Wyspę Królików może czekać mroczna przyszłość. Turyści zagrażają zwierzętom

Położenie Japonii gwarantuje, że obecne statystyki będą podlegały ciągłym zmianom. Badacze oraz straż przybrzeżna regularnie odnajdują nowe elementy ukształtowania terenu. W 2021 roku funkcjonariusze odkryli nową wyspę w pobliżu Iwo Jimy. Ta powstała najprawdopodobniej na skutek erupcji wulkanu podwodnego. Tego typu miejsca mogą uaktywnić się po kilkudziesięciu latach bezczynności.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: