Prognoza pogody na weekend nie wygląda zachęcająco. Cyklon Ulf sprowadzi huraganowy wiatr i trąby powietrzne

Pogoda na weekend w Polsce nie zapowiada się bajkowo. Raczej jak ta z horroru. Jeśli ktoś liczył na słoneczne popołudnia, srogo się myli. Już od piątku pogoda będzie się zmieniać za sprawą cyklonu Ulf. Ten zaś przyniesie huraganowe porywy wiatru. A to dopiero początek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, który będzie można odczuć w weekend w całym kraju. Będzie pochmurnie, z opadami deszczu, a nawet deszczu i śniegu. Ale zdecydowanie najgorszy będzie wiatr, który jest "zasługą" cyklonu Ulf. Porywy sięgające nawet do 150 kilometrów na godzinę będą zrywać dachy, łamać drzewa i powodować przerwy w dostawach prądu. 

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. "Największe porywy nad morzem"

IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem w całym kraju. Niebezpiecznie będzie wszędzie w Polsce, ale najtrudniejsze warunki będą na pomorzu. Tam wiatr może dojść w strefie brzegowej nawet do 125 kilometrów na godzinę. 

Także w nocy warunki będą pozostawiać wiele do życzenia. Zachmurzenie będzie duże, możliwe przelotne opady deszczu, a w górach także deszczu ze śniegiem i śniegiem. Zdaniem synoptyków z IMGW w Sudetach można spodziewać się w nocy porywów nawet do 160 kilometrów na godzinę. 

IMGW ostrzega: Trudne warunki pogodowe w całej PolsceIMGW ostrzega: Trudne warunki pogodowe w całej Polsce Screen: https://meteo.imgw.pl/

W rozmowie z radiem RMF FM Emilia Szewczak z IMGW wyjaśniła, że należy spodziewać się huraganowych porywów. 

Dodatkowo jest małe prawdopodobieństwo, ale jednak wystąpienia trąb powietrznych w Polsce północnej oraz burz

- dodała. Rozesłane zostały także alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Alert RCB - 17 lutego 2023 r.Alert RCB - 17 lutego 2023 r. Źródło własne

Prognoza pogody na weekend. Na co warto się przygotować?

Cyklon Ulf nie będzie odpuszczać przez cały weekend. Należy więc liczyć się z trudnymi warunkami na drogach, nie planować wycieczek po lasach. Silny wiatr będzie powodować uszkodzenia linii energetycznych, trakcji kolejowych. Może dojść również do łamania drzew, uszkodzeń budynków.

Wybierając się w podróż, warto uzbroić się cierpliwość. IMGW podało, że może dojść do opóźnień lotów z uwagi na bardzo trudne warunki atmosferyczne. Będąc nad Bałtykiem, nie należy zbliżać się do brzegu. Fale będą wysokie i silne - może dojść także do uszkodzenia wydm i umocnień przybrzeżnych. 

Więcej o: