To miasto okrzyknięto "polskim Carcassonne". Kraina jak z francuskich pocztówek

Niektóre polskie wsie i miasteczka są dowodem na to, że wehikułu czasu wcale nie trzeba budować. By przenieść się o kilka (a czasem kilkaset) lat wstecz wystarczy spakować plecak i ruszyć w podróż po naszym kraju. Do czasów średniowiecza z łatwością przeniesie nas miejscowość okrzyknięta "polskim Carcassonne".

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Śliwkowa Stolica Polski", "polskie Carcassonne" i miasto średniowiecza - nie bez powodu Szydłów doczekał się tak wielu określeń. To niewielkie miasteczko w woj. świętokrzyskim skrywa bowiem wiele tajemnic. Można również uznać je za swoisty wehikuł czasu, który wąskimi uliczkami, XIV-wiecznymi murami i niepowtarzalną atmosferą jest w stanie przenieść nas do czasów średniowiecza. 

Inny świat

Podobieństwo Szydłowa do średniowiecznej perły - Carcassonne - widoczne jest niemal na pierwszy rzut oka. Doskonale zachowany układ urbanistyczny oraz wyjątkowe mury tylko to podkreślają. W XIV wieku mierzyły 1080 m długości do 1,8 m szerokości. -  Co ciekawe ocalały jedynie dlatego, że w XIX wieku nie znaleziono na nie kupca - gdyby takowy się znalazł, na pewno rozebrano by je w celu pozyskania budulca - podają autorzy bloga "Nasze Szlaki". 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Obrońca 

Słynne w całej Polsce mury obronne wraz z Bramą Krakowską zostały wzniesione jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. Dzięki temu Szydłów stał się miastem warownym o powierzchni 7 ha, które strzegło granic Małopolski. - Obecnie zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów. Na mury można wejść i poczuć się jak miejski strażnik w dawnych czasach - zachęcają autorzy strony poświęconej miastu Szydłów

 

Królewska wizytacja 

Ikonicznym elementem polskiego Carcassonne jest zamek królewski z czasów Władysława Jagiełły. Król wizytował Szydłów aż 17 razy, w związku z czym rezydencja musiała olśniewać bogactwem i przepychem. Dawniej obiekt miał formę trwałej ruiny, jednak w 2019 roku przeprowadzono rewitalizację;  pałac zadaszono i przystosowano do odwiedzin turystów. Obecnie na placu zamkowym odbywają się liczne imprezy i oryginalne wydarzenia, takie jak święto śliwki i turnieje rycerskie, w tym słynny Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego.

Szydłów 25 lipca 2020 roku. Nocne zwiedzanie z pochodniami zamku i innych zabytków Szydłów 25 lipca 2020 roku. Nocne zwiedzanie z pochodniami zamku i innych zabytków  Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Perła regionu

Mimo że imponujące mury to element, który zdecydowanie wyróżnia Szydłów na tle innych miejscowości, lista atrakcji turystycznych na tym się nie kończy. Odkrywając "miasto pachnące śliwką" i najbliższą okolicę warto również odwiedzić:

  • Muzeum Zamków Królewskich,
  • najstarszą synagogę w woj. świętokrzyskim,
  • kościółek z 650-letnią polichromią,
  • ruiny szpitala i kościoła pw. Ducha Świętego.

OFERTY AVANTI24.PL: Wiosenne szaleństwo w Lidlu! Ulubione sukienki Polek teraz kupisz za grosze. Wyglądają pięknie!

Więcej o: