Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Na przełomie XII i XIII wieku cenny kruszec, który zalegał w piaskach sudeckich rzek, doprowadził do wybuchu gorączki złota. Rozprzestrzeniała się po Dolnym Śląsku w błyskawicznym tempie. - Nie była to jednak histeria tłumów, jaką znamy z tanich westernów, lecz gorączka trawiąca piastowskich książąt - podaje goldenmark.com.
Po niezwykłym odkryciu książę Henryk Brodaty postanowił sprowadzić z zachodu specjalistów. Wkrótce na wysokim brzegu Kaczawy założono pierwsze w Polsce miasto lokacyjne, a okoliczne kopalnie złota zyskały sławę w całej Europie. Zagraniczni przybysze zaczęli kojarzyć Dolny Śląsk z krainą zamków, starych rezydencji, tajemnic i ukrytych skarbów. I słusznie. Z rzek i potoków faktycznie wypłukiwano cenny kruszec - stąd wzięła się nieoficjalna nazwa "śląskie Eldorado".
Warto jednak wspomnieć, że w XIII wieku tego typu znaleziska należały do władcy i to w jego rękach znajdowały się prawa do wydobycia cennego kruszcu. A zatem szukanie skarbów na własną rękę na tym terenie było niemal niemożliwe - mimo że wcale ich nie brakowało. - W świetle ustaleń przedwojennych badaczy w średniowieczu w okolicznych kopalniach uzyskano ok. 750 kg czystego złota - czytamy na stronie goldenmark.com.
OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl
Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej złotonośnych terenów - to jedyny taki region w Polsce. Za przykład mogą służyć choćby okolice Złotoryi, Lwówka Śląskiego, Złoty Stok czy Pogórze Izerskie. Mimo że cenne kruszce wydobywano na tych terenach wiele lat temu, rozpalona wyobraźnia i aura tajemniczości nie opuściła tych okolic. Wręcz przeciwnie. Opowieści o wielkich skarbach wciąż wywołują dreszcz emocji, sprowadzając do Dolnego Śląska kolejnych poszukiwaczy - i, przy okazji, turystów.
Tym bardziej że na przykład Złotoryja może poszczycić się nie tylko kopalniami kruszców, ale i wieloma atrakcjami turystycznymi. Co więcej, jest to najstarsze miasto w Polsce. - Jest więcej starszych ośrodków, ale osady te nie miały praw miejskich. (...) Pierwsza nazwa miasta brzmiała Aurum, czyli po łacinie złoto - mówi znawca historii Józef Banaszek w Programie 1. Polskiego Radia. Dziś możemy tu podziwiać liczne kościoły, basztę, odrestaurowaną starówkę i zespół klasztorny franciszkanów. Z kolei w 2016 roku na Górze Mieszczańskiej odsłonięto pozostałości szubienicy z XVI wieku.
Źródła: goldenmark.com, jedynka.polskieradio.pl