Lotniska pogrążyły się w chaosie. Awaria systemów dała się we znaki tysiącom turystów

Niemieckie lotniska pogrążyły się w chaosie w wyniku narodowej awarii systemów. Sytuacja dała się we znaki wielu turystom, gdyż wiele samolotów nie może wystartować -loty są opóźnione lub odwołane. Samoloty przewoźnika Lufthansa nie startują m.in. z lotniska we Frankfurcie.

Awaria wywołała ogromny chaos. Niemiecki "Bild" podaje, że mówi się, że we Frankfurcie awaria dotknęła około 1000 operacji lotniczych wszystkich linii lotniczych obsługujących około 130 tys. pasażerów.

Zobacz wideo Twój lot się nie odbył? Co zrobić w takiej sytuacji? Ekspertka wyjaśnia

Chaos na lotniskach w Niemczech. Trwają prace nad naprawą linii

Jak podaje niemiecka gazeta "Bild", poważna awaria informatyczna największej niemieckiej linii lotniczej Lufthansa została wywołana pracami budowlanymi na linii kolejowej we Frankfurcie. Niektóre z kabli światłowodowych Deutsche Telekom zostały zerwane podczas pracy koparki.

Informację potwierdził Deutsche Telekom. Koparka ze świdrem przecięła linie światłowodowe na głębokości pięciu metrów we wtorek późnym popołudniem

- poinformował "Bild" rzecznik Telekomu.

Według Telekomu naprawa powinna potrwać do popołudnia.

Jesteśmy na miejscu ze wszystkim, co jest dostępne

- dodał, informując, że "linie stopniowo wracają", a w środę po południu sytuacja ma już zostać  opanowana.

Lufthansa przeprasza. Ale i tak będzie musiała ponieść koszty

Przepraszamy za niedogodności, jakie wyrządziliśmy naszym pasażerom

- poinformował rzecznik linii lotniczej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Arndt Kempgens, prawnik specjalizujący się w prawie ruchu drogowego w rozmowie z "Bild" dał jednak nadzieję wielu podróżnym.

W stosunku do swoich klientów, samych pasażerów, Lufthansa jest w pełni odpowiedzialna za zapewnienie działania IT. Jeśli podczas obsługi lotów wystąpią problemy lub zmiany, Lufthansa musi ponieść wszystkie koszty

- poinformował Arndt Kempgens.

Pasażerowie nie mają jednak co liczyć na odszkodowania.

Lufthansa musi zwrócić koszty biletów, ale nie wypłaca odszkodowania. W tym przypadku mają miejsce nadzwyczajne okoliczności, na które Lufthansa nie ma wpływu. Wówczas nie ma zryczałtowanego odszkodowania na podstawie Rozporządzenia w sprawie praw pasażerów linii lotniczych (art. 5 ust., art. 7)

- dodał.

Więcej o: