Polacy wciąż chcą chętnie jeździć do Turcji. Biura podróży już przygotowują się do sezonu

Jak wynikało z raportu Polskiej Izby Turystyki, Turcja była najczęściej wybieranym kierunkiem na letni urlop w ubiegłym roku. Popularność tego kraju nie malała także w styczniu, kiedy Polacy zaczęli rezerwować pierwsze wycieczki. Jednak będą wyglądać tegoroczne wakacje w dobie ostatnich, tragicznych wydarzeń?

W poniedziałek, 6 lutego południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Niecałe 12 godzin później nastąpił kolejny kataklizm o sile 7,7 stopnia w skali Richtera. Trzęsieniom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych. Żywioł dokonał potężnych zniszczeń i szacuje się, że pochłonął życie około 30 tys. obywateli Turcji, a liczba ta wciąż rośnie. Jak jedno z największych trzęsień ziemi w historii tego kraju wpłynie na tamtejszą turystykę? 

Zobacz wideo Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, wyraziła swoje kondolencje po trzęsieniu ziemi w Turcji

Biura podróży pomagają Turcji

Obecnie sytuacja w Turcji jest tragiczna, a straty materialne, do których doszło w wyniku trzęsienia, szacowane są na 35-50 mld dol. W pomoc poszkodowanym angażują się organizacje i firmy z różnych stron świata - także biura podróży działające w naszym kraju. Itaka zachęca do wpłacania pieniędzy na rzecz ofiar, a Rainbow udostępnił apel ambasady Turcji w Polsce.

Nasi pracownicy w Turcji zaangażowani są w pomoc osobom dotkniętym katastrofą. Udostępniliśmy też swoje autokary, które rozwożą leki, koce, pomoc humanitarną. Blisko współpracujemy w tym zakresie z władzami lokalnymi. Fundacja TUI prowadzi również zbiórkę dla osób dotkniętych skutkami katastrofy. Hotele, z którymi współpracujemy, przyjmują osoby poszkodowane

- powiedział prezes TUI Polska, Marcin Dymnicki w rozmowie z Bussines Insider.

Jak będą wyglądać wakacje w Turcji?

Turcja jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje. Biura podróży posiadają w swojej ofercie bogatą ofertę wycieczek - przede wszystkim na Riwierę Turecką czy w okolice Stambułu. Te tereny są wciąż bezpieczne.

Trzęsienie ziemi miało miejsce daleko od miejsc, do których jeżdżą turyści. Zaplecze turystyczne jest i funkcjonuje. Jako Rainbow organizujemy wycieczki objazdowe po Turcji, ale nie docierają one do granicy z Syrią. Obecnie przygotowujemy się do sezonu

- powiedział Insiderowi Maciej Szczechura, członek zarządu Rainbow Tours.

Polacy już na początku roku tłumnie zaczęli rezerwować wycieczki. Na bazie rezerwacji dokonanych przez Rainbow Tours już można mówić, że Turcja, na równi z Grecją, są numerami jeden. Chociaż myślenie o wakacjach w dobie tragicznych wydarzeń może wydawać się nie na miejscu, to warto pamiętać, że ten kraj teraz tego potrzebuje. Turystyka należy do jednego z ważniejszych sektorów i odpowiada za około 12 proc. PKB. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: