"Trafiliśmy na chwilę do jakiejś bajki". W tym polskim miasteczku czas się zatrzymał

- Jak przyjechaliśmy do Morynia, to pomyśleliśmy, że trafiliśmy na chwilę do jakiejś bajki - piszą autorzy bloga "MyNaSzlaku". I choć wydaje się, że takie twierdzenia mogą zahaczać o przesadę, wystarczy zatrzymać się przy Diabelskim Fotelu nad brzegiem Jeziora Morzycko lub w zalanym mgłą lesie, by przekonać się, że Moryń rzeczywiście ma w sobie coś z odległej, rajskiej krainy.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tutaj czas się zatrzymał - i to mniej więcej 600 lat temu. Tak przynajmniej twierdzi historyk i mieszkaniec Morynia w Programie 1. Polskiego Radia. Wystarczy jednak rozejrzeć się po okolicy, prześledzić dawne mury, zabytki i niektóre budynki, by rzeczywiście poczuć się jak w średniowiecznym miasteczku, w którym niegdyś żyły słowiańskie plemiona Pyrzyczan. 

Wehikuł czasu

Moryń jest niewielkim miasteczkiem znajdującym się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w dokumentach z 1263 roku. W średniowieczu wzniesiono tu również imponujący zamek; obecnie przekształcił się w ruiny, jednak niezwykła aura przeszłości pozostała nienaruszona. Mury, bramy, baszty, szachownice i słynny JAK-9T zatopiony w jeziorze - wszystko to sprawia, że miejscowość zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miast w Polsce, choć zamieszkuje ją mniej niż 2000 mieszkańców. 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Śladami przeszłości

Okazuje się, że w Moryniu jest co najmniej 10 punktów na liście ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych - to całkiem sporo jak na tak niewielkie miasteczko. Jednym z pierwszych przykładów jest Diabelski Fotel, położony bezpośrednio nad Jeziorem Morzycko. To idealne miejsce do podziwiania okolicznej scenerii i spędzenia dłuższej chwili w towarzystwie natury, ciszy i spokoju. Warto również zobaczyć kamienny ogród; to ponad 40 głazów narzutowych, które pochodzą ze wzgórz otaczających miasto

 

Perełką Morynia jest również jezioro Morzycko. To raj dla nurków, miłośników bajkowej scenerii oraz turystów zaciekawionych historią zatopionego samolotu JAK-9T. Znajduje się tam kilka pomostów widokowych, plaża miejska i promenada. Warto również przejść się na spacer po ulicy Lipowej i zobaczyć słynne mury, które dawniej ochraniały miasto. Do dziś możemy je oglądać niemal w całości.

 
 

OFERTY AVANTI24.PL: Modna czapka z daszkiem? New Era to prawdziwy HIT z Instagrama. Viralowe modele kupisz za ułamek ceny

Źródła: "MyNaSzlaku", "Jedynka Polskie Radio"

Więcej o: