Lodowa chmura na Śnieżce. Spektakularny efekt Mpemby udało się uwiecznić na nagraniu. Wygląda nieziemsko

W ostatnim czasie zima dała się we znaki wszystkim mieszkańcom Polski. Na południu kraju ze szczytów zeszły lawiny, a turystom i mieszkańcom doskwierał siarczysty mróz. Pracownicy IMGW postanowili tę zimową aurę wykorzystać do eksperymentu. Efekt zachwycił internautów.

Ostra zima zawitała na południe Polski i na razie, ma się tam świetnie. Gigantyczne zaspy śnieżne, pokryta szronem i lodem roślinność oraz mroźny wiatr nikogo w tych rejonach nie dziwią. Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykorzystali jakże zimową pogodę na Śnieżce. Eksperyment udało się uwiecznić na wideo i całe szczęście, bo efekt jest zachwycający.

Czym jest efekt Mpemby? To ciekawe

Założenie efektu Mpemby jest takie, że podgrzana ciecz zamarza szybciej niż chłodniejsza. Choć intuicyjnie wydawać by się mogło, że woda, której temperatura zbliżona jest do 0 st. C, zmieni swój stan skupienia zdecydowanie szybciej, okazuje się, że to wrzątek zamarznie pierwszy. Podejrzewa się, że między innymi jest to zasługa wyparowywania zawartych w wodzie gazów, co bezpośrednio ułatwia szybkie zamarzanie. Efekt swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy z Tanzanii. Erasta B. Mpemba w 1963 roku zauważył opisywane zjawisko podczas przygotowywania lodów. Ciepła mieszanka zdecydowanie szybciej zmieniała się w mrożone słodkości.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Chmura lodu na szczycie Karkonoszy

Postanowiono wykonać eksperyment i wykorzystać nieprzyjemny mróz na królowej Karkonoszy. Na społecznościowym profilu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawiło się nagranie. Wideo ukazuje jak mężczyzna, unosząc termos nad siebie, wylewa gorącą wodę. Wówczas tworzy się spektakularny pióropusz lodu. Wszystko to na tle zachodzącego słońca i bajecznych widoków ze szczytu Śnieżki. Nagranie nie bez powodu zachwyciło internautów.

Przedstawiamy efekt Mpemby w towarzystwie zachodzącego słońca na Śnieżce, 06.02.2023 r. Jak Wam się podoba?

- widnieje pytanie nad postem.

Internauci nie pozostawiają wątpliwości. W komentarzach pojawiły się same zachwyty.

Rewelacja

- podsumowuje jeden z internautów.

Pięknie.
Ale super!
Więcej o: