Świątynię Hatszepsut wzniesiono w XV wieku p.n.e. u stóp ściany skalnej w Deir el-Bahari. Składa się z trzech tarasów połączonych rampami i zwieńczonych portykami. Na najwyższym tarasie znajduje się sanktuarium boga Amona-Re. Tego samego dnia otworzono również trzy grobowce - Mero, Johouti i Hurri.
W czwartek 9 lutego udostępniono zwiedzającym kolejną część świątyni kobiety-faraona Hatszepsut. Jak podaje portal english.ahram.org, otwarcia dokonali Sekretarz Generalny Naczelnej Rady Starożytności Mostafa Waziri oraz Anna Wodzińska, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W ceremonii wzięli udział również: znany egiptolog Zahi Hawass, Fathi Yassin, dyrektor generalny ds. starożytności w Górnym Egipcie oraz Patrick Zuwidksy, szef polsko-egipskiej misji archeologicznej.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Prace restauratorskie i konserwacyjne prowadzili konserwatorzy, architekci, inżynierowie budownictwa i egiptolodzy z polsko-egipskiej ekspedycji archeologiczno-konserwatorskiej z PCMA UW i SCA. Nowo udostępnione pomieszczenia znajdują się po dwóch stronach sanktuarium Amona-Re, które można zwiedzać od 2017 roku. W pomieszczeniu południowym przechowywano substancje aromatyczne i lniane szaty potrzebne podczas różnych obrzędów. Nie wiadomo jednak, do czego służyło pomieszczenie północne.
Jak podaje CNN, turyści mogą również zobaczyć trzy nowe grobowce - Mero, Johouti i Hurri. Grobowiec Miro należał do osoby o tym imieniu, która najprawdopodobniej była wysokim urzędnikiem na dworze króla Mentuhotepa II.
Otwarcie kolejnych dwóch grobowców - Johouti i Hurri - to z kolei wynik współpracy egipsko-hiszpańskiej. One również należą do wybitnych i pochodzą z początku XVIII dynastii Nowego Państwa.