Świątynia kobiety-faraona Hatszepsut otwarta dla turystów. Dużą rolę w pracach odegrali Polacy

Świątynia kobiety-faraona Hatszepsut to kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Egiptu. Po wielu pracach archeologicznych i konserwatorskich, w których brali udział również Polacy, świątynię udostępniono dla turystów. To jeden z najoryginalniejszych obiektów w całym kraju.

Świątynię Hatszepsut wzniesiono w XV wieku p.n.e. u stóp ściany skalnej w Deir el-Bahari. Składa się z trzech tarasów połączonych rampami i zwieńczonych portykami. Na najwyższym tarasie znajduje się sanktuarium boga Amona-Re. Tego samego dnia otworzono również trzy grobowce - Mero, Johouti i Hurri.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Świątynia kobiety-faraona Hatszepsut otwarta dla turystów. Przyczynili się do tego Polacy

W czwartek 9 lutego udostępniono zwiedzającym kolejną część świątyni kobiety-faraona Hatszepsut. Jak podaje portal english.ahram.org, otwarcia dokonali Sekretarz Generalny Naczelnej Rady Starożytności Mostafa Waziri oraz Anna Wodzińska, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W ceremonii wzięli udział również: znany egiptolog Zahi Hawass, Fathi Yassin, dyrektor generalny ds. starożytności w Górnym Egipcie oraz Patrick Zuwidksy, szef polsko-egipskiej misji archeologicznej.

Najstraszniejsze nawiedzone miejsca w Polsce, Zofiówka w Otwocku Najstraszniejsze nawiedzone miejsca w Polsce. Roi się tam od duchów

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prace restauratorskie i konserwacyjne prowadzili konserwatorzy, architekci, inżynierowie budownictwa i egiptolodzy z polsko-egipskiej ekspedycji archeologiczno-konserwatorskiej z PCMA UW i SCA. Nowo udostępnione pomieszczenia znajdują się po dwóch stronach sanktuarium Amona-Re, które można zwiedzać od 2017 roku. W pomieszczeniu południowym przechowywano substancje aromatyczne i lniane szaty potrzebne podczas różnych obrzędów. Nie wiadomo jednak, do czego służyło pomieszczenie północne.

Luksor. Trzy nowe grobowce otwarte dla odwiedzających

Jak podaje CNN, turyści mogą również zobaczyć trzy nowe grobowce - Mero, Johouti i Hurri. Grobowiec Miro należał do osoby o tym imieniu, która najprawdopodobniej była wysokim urzędnikiem na dworze króla Mentuhotepa II.

500 plus nie wystarczy na ferie. Drożyzna odstrasza turystów (zdjęcie ilustracyjne) 500 plus nie wystarczy na ferie. Drożyzna odstrasza turystów

Otwarcie kolejnych dwóch grobowców - Johouti i Hurri - to z kolei wynik współpracy egipsko-hiszpańskiej. One również należą do wybitnych i pochodzą z początku XVIII dynastii Nowego Państwa.

Więcej o: