Egipscy badacze odkryli mumię "złotego chłopca" w 1916 roku. Została odnaleziona na cmentarzu w Nag el-Hassay, który był wykorzystywany do pochówku zmarłych między 332 a 30 rokiem p.n.e. Już wtedy, za sprawą okazałego sarkofagu, można było mówić o jego wysokim statusie społecznym. Do tej pory jednak było niewiele wiadomo, a mumia przez lata przebywała w Muzeum Egipskim w Kairze. Pod koniec stycznia 2023 roku archeolodzy poinformowali o nowych ustaleniach.
Do przeprowadzenia badań archeolodzy postanowili wykorzystać zaawansowane techniki tomografii komputerowej. Dzięki analizie udało im się odnaleźć drogocenne amulety związane z wierzeniami starożytnych Egipcjan. Zarówno w jego ciele, jak i w samym sarkofagu umieszczono kosztowności, które miały go chronić i pomóc w życiu pozagrobowym. Przykładowo złoty amulet języka umieszczony w ustach chłopca miał mu pomóc w mówieniu po śmierci. Z kolei skarabeusz uciszał serce w dzień sądu ostatecznego, by "nie świadczyło przeciwko zmarłemu".
Ciało tej mumii było bogato zdobione 49 pięknie stylizowanymi amuletami w unikatowym, trzykolumnowym układzie. Należą do nich m.in. oko Horusa, skarabeusz czy węzeł Izydy. Wiele z nich było wykonanych ze złota, a niektóre z kamieni półszlachetnych, wypalanej gliny lub fajansu
- wyjaśnił dr Sahar Saleem, główny autor badania i profesor na wydziale lekarskim Uniwersytetu w Kairze cytowany przez serwis scimex.org.
Cyfrowa analiza wykazała, że chłopiec liczył 128 cm wzrostu, był nieobrzezany i zmarł z przyczyn naturalnych. Na podstawie badań kości i niewyrzniętych zębów mądrości ustalono, że miał od 14 do 15 lat. Jego uzębienie było w dobrym stanie, bez oznak próchnicy czy innych chorób.
Mumię złożono w dwóch trumnach. Na zewnętrznej umieszczono grecki napis, a wewnętrzna była wykonanym z drewna sarkofagiem. W środku znajdowały się również girlandy paproci, które według starożytnych Egipcjan miały święte i symboliczne działanie.
Co ciekawe, chłopiec został pochowany w parze białych sandałów. Obuwie najprawdopodobniej miało mu umożliwić wyjście z trumny.
Według rytuału Księgi Umarłych starożytnych Egipcjan zmarły musiał nosić białe sandały, aby być pobożnym i czystym przed wyrecytowaniem jej wersetów
- dodał Saleem.
Po fascynujących ustaleniach Muzeum Egipskie postanowiło przenieść mumię do głównej sali wystawowej. Teraz odwiedzający mogą podziwiać "złotego chłopca" obok obrazów tomografii komputerowej i wydrukowanej w 3D wersję amuletu serca skarabeusza.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.