Jak otrzymać skierowanie do sanatorium? Podpowiadamy, jak wygląda proces krok po kroku

Wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Jednak zanim się tam udamy, najpierw musimy udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który oceni nasz aktualny stan zdrowia. Jak otrzymać skierowanie do sanatorium? Podpowiadamy.

Wyjazdy do sanatorium to fantastyczny sposób, by podreperować zdrowie, ale także odwiedzić ciekawe zakamarki Polski. W końcu miejscowości uzdrowiskowe mają do zaoferowania naprawdę wiele - nie tylko wyjątkowy klimat, ale i wiele zabytków oraz atrakcji. Jednak niektórych odstrasza proces, przez który trzeba przejść przed wyjazdem i nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Przedstawiamy więc krok po kroku, jak wyjechać do sanatorium

Zobacz wideo Środek Europy znajduje się na Podlasiu. To tu urodził się ks. Jerzy Popiełuszko i zjemy najlepsze kartacze

Jak otrzymać skierowanie do sanatorium? 

Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Podczas wizyty opisuje on stan zdrowia pacjenta, ocenia stopień jego samodzielności oraz samoobsługi, a także stwierdza, czy nie występują żadne przeciwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych. To niezwykle ważny krok, ponieważ w niektórych przypadkach schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu. 

Jak informuje rządowa strona nfz.gov.pl, warto zapytać lekarza, czy powinniśmy dołączyć do skierowania kopie dokumentów. 

Jak wyjechać do sanatorium? 

Kolejnym krokiem jest przesłanie skierowania do wojewódzkiego oddziału NFZ w terminie do 30 dni - może zrobić to lekarz kierujący lub sam zainteresowany. Następnie nasze dokumenty są rejestrowane i otrzymują indywidualny numer. Jeżeli na tym etapie nie zostaną stwierdzone żadne braki formalne, to skierowanie trafia do lekarza specjalisty. Ten ponownie ocenia celowość leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, a o decyzji informuje listownie. W przypadku odmowy warto pamiętać, że decyzja jest ostateczna i nie przysługuje nam odwołanie. 

Jeśli otrzymacie informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pozostaje nam czekać na pisemne powiadomienie o dacie wyjazdu, które otrzymamy minimum 14 dni przed turnusem. Średni termin oczekiwania wynosi około dwóch lat.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: