Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Kurort Warosia został zbudowany w latach 50. XX wieku niedaleko Farmagusty - wówczas najważniejszego portu na Cyprze. Ekskluzywny zakątek na wybrzeżu Morza Śródziemnego uważany był za turystyczny raj; przybywali tu ludzie z różnych części świata, w tym największe sławy i gwiazdy filmowe. Dziś szkielety opuszczonych budynków od wielu lat pożera rdza.
Obecnie kurort Warosia przypomina bardziej miasto-widmo niż dawny synonim luksusu. Z niszczejących budynków przebłyskuje rdza, ściany z odpadającym tynkiem porastają chwasty. Krajobraz postapokaliptyczny. Nie zawsze tak było. - Niegdyś istniało tu 45 hoteli i 60 apartamentowców, prawie 100 lokali rozrywkowych, w tym kasyna, 25 muzeów oraz tyle samo kin i teatrów. Przebywało tu 50 proc. turystów przybywających na Cypr - podaje portal "Noizz". Beztroskie, rajskie wakacje skończyły się gwałtownie wraz z nadejściem 1974 roku.
OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl
Rajskie życie w kurorcie Warosia skończyło się w 1974 roku. Gwałtowna, trwająca około miesiąca inwazja turecka na Cypr doprowadziła do zniszczenia miasta. Mieszkańcy kurortu, w obawie przed masakrą, musieli natychmiast uciekać. Wielu z nich zostawiło cały swój dobytek, mając nadzieję na szybki powrót. Nigdy jednak nie nastąpił. Północna część wyspy przekształciła się w Turecką Republikę Cypru Północnego. Z biegiem lat zamieniła się w miasto-widmo.
8 października 2020 roku w zamkniętym, kontrolowanym przez tureckie wojsko mieście pojawiła się iskra nadziei. Turcja zdecydowała o częściowym otwarciu. Dawni mieszkańcy oraz turyści mogli obejrzeć kurort - a raczej to, co z niego zostało - w godzinach 8:00-20:00. Właścicielom nie wolno było jednak wchodzić do swych dawnych posiadłości.
W lipcu 2021 roku nadszedł czas na drugi etap częściowego otwarcia. Tym razem teren został zdemilitaryzowany, odwiedzający mogli zwiedzić kolejne 3,5 proc. dotychczas zamkniętego obszaru. Łącznie "od 2020 roku dzielnicę odwiedziło około 500 tysięcy turystów za sprawą częściowego otwarcia terenu przez władze" - podaje portal "Fly4free".
Źródła: Noizz, Fly4free