PKP Intercity. Podwyżki cen biletów odwołane. Od 1 marca będzie prawie po staremu

PKP Intercity ogłosił podwyżkę cen biletów przed feriami, a obniżkę... po feriach. Od 1 marca obowiązywać będzie stary-nowy cennik za połączenia pociągami TLK, IC, EIC i Pendolino.

Od 11 stycznia płacimy więcej za bilety kolejowe. Za podróż pociągami TLK i Intercity płacimy o 11,8 proc. więcej, za Express InterCity 17,4 proc., a za Pendolino o 17,8 proc. dla Pendolino. PKP Intercity decyzję tłumaczyło wzrostem kosztów. "Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej" – informowała wówczas spółka.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Doktor Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, w internetowym radiu RMF24 zwrócił wówczas uwagę na dominującą pozycję PKP Intercity na rynku. Tłumaczył, że "jeżeli ktoś jest monopolistą i samodzielnie uruchamia praktycznie wszystkie szybkie pociągi w Polsce, to może sobie zrobić podwyżkę, ile chce. (...) Mamy jedną narodową linię i jednego przewoźnika, który nas obsługuje, a moglibyśmy mieć więcej. Dziś czy dosłownie kilka dni temu Urząd Transportu Kolejowego wydał zakaz konkurencji na polskich torach. Po raz kolejny do Wrocławia, Pragi, KrakowaGdyni nie pojedziemy pociągami innych przewoźników. Ma być drogo i narodowo" - mówił ekspert.

Pod koniec stycznia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział interwencję w PKP w sprawie cen biletów. Rząd uznał, że podwyżki były zbyt duże.  Mateusz Morawiecki wyjaśnił też, dlaczego ceny biletów powinny spaść. 

- Żeby inflacja była jak najbardziej przyduszona, przymrożona. Żeby nie dodawać tych dodatkowych impulsów inflacyjnych. Z drugiej strony, żeby przede wszystkim Polacy mogli jeździć wygodnie, tanio, komfortowo, po jak najniższych kosztach - tłumaczył premier.

Od 1 marca będzie prawie po staremu 

Najwyraźniej interwencja premiera przyniosła skutek. Od 1 marca przewoźnik wprowadzi nowy – bardziej korzystny cennik.

Jak czytamy w komunikacie, wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz zwiększeniem rekompensaty dla PKP Intercity na ten rok w związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej.

Obniżone zostaną także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity, opłat za przewóz roweru, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia, otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby niewykorzystanych dni.

Źródła: PKP Intercity / Polsatnews.pl 

Więcej o: