Beskid Żywiecki. Mama poluje, a co robią maluchy? Fotopułapka uchwyciła uroczy moment

Co robią maluchy, gdy ich mama przemierza najodleglejsze zakątki lasu, aby zdobyć dla nich pokarm? Słodko baraszkują. To właśnie ten moment beztroskiej zabawy uchwyciła fotopułapka w Beskidzie Żywieckim, którą zamontowało Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

Ryś jest największym europejskim kotem, który mieszka w Polsce. Jest pod ścisłą ochroną. W naszym kraju żyje ok. 300 osobników, które, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od pewnego czasu podgląda życie rysicy Płonej, która została mamą dwóch rozbrykanych maluchów. Teraz fotopułapka złapała ich na beztroskiej zabawie. Organizacja  opublikowała w mediach społecznościowych słodki filmik.

 

"Pewnie pamiętacie z własnej młodości, jak bywa fajnie, kiedy rodziców nie ma w domu. A czy zastanawialiście, co robią w takich sytuacjach młode rysie? Nasza fotopułapka w Beskidzie Żywieckim zarejestrowała zabawne scenki, gdy dwa kocięta, potomstwo znanej nam od lat rysicy Płonej, harcują po skałkach. W tym czasie ich matka, która jak każda rysica samotnie musi wychować i wykarmić potomstwo, przemierza najodleglejsze zakątki lasu, by zdobyć dla nich pokarm" - czytamy na Facebooku Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

"Ryśki to fajne chłopaki"

Słodki filmik doczekał się wielu pozytywnych reakcji i komentarzy. "Ryśki to fajne chłopaki". "Liczę, że trafimy na ich tropy w weekend!". "Piękne koty! Kocham i podziwiam".

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Największym zagrożeniem jest człowiek 

Warto dodać, że w ramach ochrony populacji rysia w Polsce prowadzone są dwa działania wspierane przez WWF: "Born to be free" i "Wild to wild", które mają na celu reintrodukcję tego gatunku. W 2019 roku w północno-zachodniej Polsce udało się przywrócić naturze 18 rysiów. Największym zagrożeniem dla tego gatunku są działania ludzi: kłusownictwo, drogi szybkiego ruchu i autostrady przecinające lasy oraz częsta obecność człowieka na terenach przebywania tych zwierząt.

Ryś jest w Polsce gatunkiem chronionym od 1995 roku. Jak czytamy na stronie stowarzyszenia, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie wolno rysi zabijać, okaleczać, chwytać, przetrzymywać, niszczyć gniazd i wybierać z nich młodych. Zabronione jest także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników bez odpowiedniego zezwolenia.

Źródło: Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" / WWF

Więcej o: